Jak se sparťané vypořádají s 'basketbalovým' rozhodčím?

Stačila dvě rozhodnutí anglického sudího Martina Atkinsona v prvním zápase play-off o Ligu mistrů a fotbalisté Sparty rázem přišli o stoperskou dvojici Řepka, Brabec. Zákroky, za které nejsou v české lize na karetní trest zvyklí, znamenaly, že si ti dva odvetu v Žilině nezahrají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhodčí Olegario Benquerenca

Rozhodčí Olegario Benquerenca | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Pražané tak budou dnes večer napravovat porážku 0:2 bez nich. Tuhle snahu ale může českému mistrovi znepříjemnit pro změnu styl portugalského rozhodčího Olegaria Benquerency.

Ne snad že by chtěl čtyřicetiletý pojišťovací agent sparťany uzemnit svým zpěvem, kterým se kdysi prezentoval v portugalské televizní show.

Stačí, když nezmění způsob, kterým obvykle vede zápasy. Ten bývá někdy až nepochopitelně úzkostlivý. Čeští reprezentanti do dvaceti let si ještě určitě vzpomenou, jak je na loňském světovém šampionátu v Egyptě nenechal v některých pasážích zápasu proti Kostarice vůbec zaútočit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se sparťané vypořádají s 'basketbalovým' rozhodčím?

Vypadalo to, že si spletl fotbal s basketbalem, přerušoval hru pomalu i za přiblížení se soupeři na méně než dva metry a nikterak zákeřným Čechům odpískal ve vyrovnaném zápase 23 faulů oproti sedmi kostarickým.

"Když se každý podívá na tu statistiku, asi si řekne, že něco nebylo v pořádku," podivoval se po utkání v Alexandrii obránce Ondřej Mazuch.

Jestli bude sudí Benquerenca stejně přísný také dnes večer ke sparťanům a znepříjemní jim svým oblíbeným kouskováním hry útočné manévry, budou se divit také. O Portugalcově specifickém stylu toho totiž v kabině českého mistra evidentně mnoho nezaznělo...

"Neznám jeho způsob rozhodování, ale na mezinárodní úrovni se určitě píská jinak než u nás v lize. Nemyslím si, že by nám to činilo problémy. Musíme hrát disciplinovaně, zodpovědně a přijmout rozhodování toho rozhodčího, který nás bude pískat," říká trenér Jozef Chovanec.

To se ale příliš nepodařilo před prvním zápasem na Letné. Žluté karty, které vyřadily ze hry stopery Řepku s Brabcem, nebyly jen shodou okolností. Žilina znala styl anglického sudího Atkinsona a její hráči věděli, jak ho k potřebným trestům pro soupeřovy klíčové hráče vybídnout. Sparta ale prý měla na případné studium Atkinsonova stylu méně času.

Pomohla Žilině diplomacie?

"Oni to možná věděli dřív než my, tak proto se podle toho zařídili. My jsme se to dozvěděli dva dny předem, jak to oznamuje UEFA. Oni na to dokázali reagovat rychleji nebo mají lepší posly než my. Jejich diplomacie je dál než naše," láteří Chovanec.

Na opakovanou otázku, jestli si tedy o Portugalci Benquerencovi zjišťovali informace pečlivěji, přichází s další kritikou.

"Oni hlavně udělali víc než náš svaz. Poslední utkání hráli v Ružomberoku s míčem, se kterým jsme pak hráli u nás, pískalo šest rozhodčích. Udělali si podmínky, jakoby to byl pohárový zápas. U nás to není umožněné," stěžuje si sparťanský kouč.

Jenom těžko říct, jak Žilině pomohlo, že si ve slovenské lize na rozdíl od Sparty v české vyzkoušela utkání řízené nikoli čtyřmi, ale šesti rozhodčími. Tento počet bude dohlížet i na zápas, který Sparta v Žilině rozehraje dnes ve 20 hodin a 45 minut a ze kterého odvysíláme přímý přenos druhého poločasu.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme