DC: Český pár Rosol, Berdych porazil po sedmihodinové bitvě Švýcary

Čeští tenisté Tomáš Berdych a Lukáš Rosol porazili po nervydrásajícím souboji švýcarský pár Stanislas Wawrinka, Mark Chiudinelli 3:2 na sety. Pátá sada se hrála 215 minut a skončila výsledkem 24:22. Češi tak před nedělními dvouhrami vedou nad Švýcarskem 2:1.

Tomáš Berdych (vlevo) s Lukášem Rosolem se radují z vítězství ve čtyřhře nad Švýcary | Zdroj: Reuters

Na české straně sice byli do čtyřhry původně nominováni Jiří Veselý a Ivo Minář, ale místo nich český kapitán Jaroslav Navrátil poslal na ženevské dvorce opět Berdycha a Rosola, kteří hráli spolu debla vůbec poprvé. Proti nim se od 13:30 postavila švýcarská dvojice Wawrinka-Chiudinelli.

Dlouho si všichni tenisté drželi svá podání takřka bez větších komplikací, až v 9 hře se do potíží dostal Wawrinka, Češi toho dokázali využít a dostali se do vedení. Poté měl problémy i Berdych a Švýcaři disponovali hned dvěma brejkboly, ale dvěma trefenými prvními servisy dotáhli hru do shody.

Dvě možnosti na ukončení úvodního setu ještě český pár promarnil, ale třetí už ne. Berdych zariskoval druhé podání, které Wawrinka poslal za základní čáru a set skončil 6:4.

Ve druhé sadě se ujali Švýcaři vedení a Rosol se na podání poprvé dostal pod tlak, když nabídl švýcarskému páru celkově třetí brejkbol, první při svém servisu a navíc při druhém podání. Toho soupeř využil a Berdych nedokázal míč vrátit. Hned v zápětí ovšem ztratil podruhé v utkání servis sedmnáctý hráč světa podle žebříčku ATP Stanislas Wawrinka a mrštil raketou o zem tak prudce, až se zlomila.

Pak se hra uklidnila a tenisté si svá podání více hlídali až do stavu 3:4, kdy servíroval Berdych a opět nabídl Švýcarům dvě možnosti na odskočení do vedení. Esem ale nedal soupeři šanci a následně dotáhl hru do vítězného konce. V závěru setu už se ale Švýcaři z brejku radovali a vyhráli druhý set 7:5.

V Ženevě se hrál nejdelší zápas daviscupové historie

Ve třetím setu pokračoval zápas v podobném duchu a ani jeden z párů jasně na kurtu nedominoval. Nakonec se díky brejku navíc dostali do vedení 2:1 na sety Lukáš Rosol s Tomášem Berdychem. Třetí set vyhráli 6:4.

Čtvrtá sada byla opět velmi vyrovnaná a oba páry si bez větších problémů držely podání. Větší šance na brejk ale měli Švýcaři, kterým se nakonec podařilo vyhrát tie-break a srovnali stav setů na 2:2.

Drama v Ženevě skončilo po sedmi hodinách a dvou minutách. V nejdelším zápase v historii soutěže hráli tenisté v pátém setu celkem 46 gemů a Češi proměnili třináctý mečbol.

V neděli pokračuje zápas 1. kola Davis Cupu od 12:30 zápasem mezi Berdychem a Wawrinkou.