Stovky českých školáků se dotknou vesmíru. Do stratosféry na podzim vyšlou vlastní sondu

Změřit teplotu nebo vlhkost a hlavně vyfotit si planetu Zemi z výšky 30 kilometrů. To všechno by v září měla dokázat skoro padesátka žákovských týmů, které vyšlou svou balónovou sondu do stratosféry. Testovací let z areálu Českého hydrometeorologického ústavu v Praze provedli organizátoři vzdělávacího projektu Dotkni se vesmíru už tento týden.

Experiment Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sonda má malý padáček. Poté, co balón praskne, se bude pomalu snášet,“ popisuje Radiožurnálu bývalý ředitel gymnázia Rostislav Konopa, když sleduje poslední přípravy před startem testovací sondy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment z 15. května 2021

Děti zatím všechno pozorují na dálku prostřednictvím videopřenosu z mobilního telefonu. Přes prázdniny dostanou základ vlastní sondy, který budou muset připravit na ostrý zářijový start.

„Dostanou to jako skládačku. Prořezají si kameru, celé si to sestaví… V sondě mohou měřit tlak, teplotu, vlhkost i výšku zařízení, na mapě mohou sledovat, kam míří, nebo vše přeprogramovat.“

A jak vše vzniklo? Rostislava Konopu během pandemie napadlo, že by školákům chtěl ukázat fyziku z jiného úhlu a hlavně prakticky.

„Projekt si děti řídí samy. Na začátku jsme řekli, že to není na známky. Učitelé mají možnosti dát dětem prostor, aby projekt mohly dělat, aby se dotkly praxe. Nejmenší děti, které jsou do projektu zapojené, jsou ze třetí třídy.“

Sonda s psí známkou

Společně s Konopou má projekt na starosti Michal Rybka, vedoucí skautského radiokroužku OK1RAJ.

Obyvatelé Pekingu se mohou od května svézt samořízeným taxi. Vůz si objednají skrze aplikaci

Číst článek

Rybka teď zkouší signál testovací sondy, aby mohla brzy odstartovat. „Na notebooku jsme si ověřili, že signál přijímáme v pořádku a že baterky jsou v pořádku. Ještě zapojím kameru a budeme čekat na napuštění balonu,“ ukazuje.

Za chvíli už sonda startuje. Sněhově bílý balon míří do zakaboněného, šedého nebe nad areálem Českého hydrometeorologického ústavu v pražské Libuši a pomalu se ztrácí v dáli. Míří do výšky 30 kilometrů nad povrchem Země. Nahoru poletí hodinu a půl, dolů pak přibližně hodinu.

Sonda spadne asi 70 kilometrů na severozápad od Libuše, kde si ji vědci vyzvednou. Kdyby ji našel někdo dřív a nevěděl, co s ní, má sonda na bílém polystyrenovém obalu vlastní „psí známku“ – černou fixkou napsaná mobilní čísla majitelů.

Matěj Skalický, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme