Přátelil se s Einsteinem, ukázal ho film Oppenheimer. Kurt Gödel se narodil v Brně, proslavil se v zahraničí

„Stromy jsou nejvíce inspirujícími strukturami,” pronáší asi v polovině snímku Oppenheimer herec James Urbaniak, který ztvárňuje geniálního matematika a jednoho z nejvýznamnějších logiků všech dob Kurta Gödela. Málokdo z diváků ale tuší, že štíhlý muž s kulatými brýlemi, objevující se v hollywoodském dramatu, má brněnské kořeny.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Albert Einstein (v popředí) s Kurtem Gödelem (uprostřed). Na snímku je také vědec Julian Schwinger (vpravo) a filantrop Lewis L. Strauss

Albert Einstein (v popředí) s Kurtem Gödelem (uprostřed). Na snímku je také vědec Julian Schwinger (vpravo) a filantrop Lewis L. Strauss | Zdroj: ČTK, AP

„Kurt Gödel je sice brněnský rodák, ale v Brně je zapomenut, je známý ve světě. Jeho vědecký význam je srovnatelný s Gregorem Johannem Mendelem, a dokonce si myslím, že ho v lecčems přesahuje,“ vysvětluje astrofyzik a jeden ze zakladatelů Společnosti Kurta Gödela Jiří Dušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku v sobě ukrývá brněnskou stopu. Ve snímku Oppenheimer režiséra Christophera Nolana se objeví dva významní vědci, které spojuje Brno

„Svou kariéru udělal Gödel v zahraničí. Navíc matematika, logika a filozofie nejsou obory, které se dají jednoduše propagovat nebo obecně zjednodušit, aby lidé chápali, na co přišel,“ usuzuje Dušek, proč v Brně slavného rodáka neznají.

I přes to, že Gödel většinu teorií formuloval v době, kdy neexistovaly počítače, odborníci o něm mluví jako o otci programovacího jazyka.

„Nastavil pravidla logiky, zda jsou některé věci dokazatelné a nedokazatelné. Rozpracovával některé závěry, které provedl Albert Einstein. Zabýval se otázkami týkající se cestování v čase,“ vypočítává Dušek Gödelova témata.

Přátelství s Einsteinem

A je to právě Einstein, se kterým se Gödel ve filmu objeví. „Einstein se jen tak s někým nekamarádil. Gödel působil na univerzitě Princetonu a Einstein si ji prý vybral právě kvůli němu,“ připomíná Dušek.

Podle Duška spolu oba vědci vedli na univerzitě každodenní dlouhé a inspirující diskuze.

Bezpečnostní analytik Smetana: Atomová bomba by vznikla i bez fyzika Roberta Oppenheimera

Číst článek

„Když Gödel získal americké občanství, tak jedním ze svědků byl také právě Einstein. Jsou také svědectví, že v přítomnosti Einsteina se se brněnský rodák i smál, což nebylo vůbec obvyklé,“ dodává astrofyzik.

Ve filmu je na procházce vyruší Robert Oppenheimer, otec atomové bomby. Tomu později Einstein vysvětluje, že Gödel do Ameriky utekl před Němci.

„U prvního jaderného výbuchu v červenci 1945 Gödel nebyl, ale u exploze byl další brněnský rodák a jaderný fyzik Georg Placzek. Kariéru udělal taky v zahraničí a v Brně je také téměř zapomenut,“ říká astrofyzik.

„Kurt Gödel je zároveň ukázkou toho, že mezi genialitou a šílenstvím je velmi tenká hranice. On celý život trpěl strachem z otravy jídlem. To se mu stalo osudným. Jedl jen od své ženy. A když byla v nemocnici, tak odmítal jíst, až umřel hlady,“ uzavírá Dušek.

Posledním odkazem na Brno je Oppenheimerův bratr Frank, který je považován za zakladatele moderních vědecko-popularizačních center, jako je VIDA science centrum v Brně nebo hvězdárna a planetárium.

Eliška Mádrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme