Indické zemědělství dokáže pohnout globální stabilitou, říká indolog Krejčík

Země kontrastů s populací blížící se 1,5 miliardy lidí nedávno slavila úspěšnou misi na Měsíc, stejně tak se ale asi šestina jejích obyvatel potýká s podvýživou. Indický stát se přitom už od šedesátých let stará o dostatečný přísun kalorií pro každého občana. Jenomže kalorie z pšenice a rýže neznamenají plnohodnotný jídelníček a rozsáhlé monokultury snižují biodiverzitu v regionech severní Indie podobně jako u nás.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indolog a politolog z Filozofického ústavu Akademie věd ČR Jiří Krejčík

Indolog a politolog z Filozofického ústavu Akademie věd ČR Jiří Krejčík | Foto: Tomáš Berný | Zdroj: Český rozhlas

„Zelená revoluce probíhala především v 60. letech a cílem bylo zajistit Indii potravinovou soběstačnost. V roce 1943 proběhl v Indii velký Bengálský hladomor, při kterém zemřelo mezi dvěma až třemi miliony lidí. Indie se rozhodla zaměřit na soudobé vědecké poznatky a zajistit dostatečný kalorický příjem obyvatel. Pro tyto účely byly vytipovány rýže a pšenice,“ popisuje agronomické zásahy ministra zemědělství Chidambarama Subramaniama a agronoma M. S. Swaminathana indolog a politolog z Filozofického ústavu Akademie věd ČR Jiří Krejčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Podhoubí o jednom z největších agrikulturních systémů na světě, který ohrožuje klimatická změna a nedostatek vody

Indie je obrovská země s několika agroklimatickými zónami. Zelená revoluce se týká především severu a severovýchodu, kde se pěstuje pšenice a přes zimu částečně rýže. Střední Indie je suchá oblast zejména s technickými plodinami a prosem. Jihovýchodní Indie se zase zaměřuje prakticky jen na rýži. Asi polovina populace je ekonomicky nějak na zemědělství napojená.

Problém v oblasti Paňdžábu a Uttarpradéše je pšenično-rýžová monokultura, která vyžaduje intenzivní zavlažování. Zemědělci tahají pomocí čerpadel spodní vodu, jejíž doplnění je ale závislé na dobrých monzunech. V poslední době se srážkové vzorce v Indii následkem klimatických změn mění. Období intenzivního sucha způsobují ve střední Indii vysídlení celých okresů na několik měsíců, ty střídají zas místy až příliš silné monzuny, které ničí úrodu.

Data z družic napomáhají českým zemědělcům při hnojení. Díky tomu ušetří a jsou ekologičtější

Číst článek

Destabilizace klimatického systému dopadá na produkci a výnos zemědělských plodin, které pak mohou mít mnohem širší dopad. „Pokud je nějaká síla, která dokáže pohnout planetární stabilitou, tak je to právě indické zemědělství,“ říká Krejčík s tím, že Indie zajišťuje až 40 % světového vývozu pšenice a chtěla také pokrýt chybějící vývoz Ukrajiny.

Co způsobuje podvýživu některých obyvatel Indie? Které plodiny vykupuje přímo stát a které podléhají vrtochům volného trhu? Jak vypadá energetický mix Indie? Poslechněte si celé Podhoubí výše.

Ondřej Šebestík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme