Kudlanky se v jihlavské zoo snaží chránit při páření. Samičkám nabízí k zakousnutí raději sarančata

Při chovu kudlanek se v jihlavské zoo snaží chránit samečky. Po páření totiž samičky své partnery sežerou. „Samečků většinou nebývá tolik, samičky jsou životaschopnější,“ vysvětluje chovatelka tropického pavilonu jihlavské zoo Petra Škarková.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kudlanka

Kudlanka | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Jak přesvědčit kudlanku, aby samečka po páření nespořádala? „Musím naladit atmosféru. Před pářením jí nabídnu saranče, takže ona ho předními končetinami chytí a začne jíst. V tu chvíli pokládám samce za ni, aby ho neviděla,“ popisuje svoje triky Petra Škarková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké triky musejí chovatelé v jihlavské zoo používat, aby uchránili samečky kudlanek před sežráním po páření

„Samec tu chvíli využije k páření. Ale jinak jde celkem do rizika,“ pokračuje a vysvětluje, proč samečky chrání: „V chovu jich není nazbyt. Samičky jsou životaschopnější, takže si samečky chráníme.“

Přesto většina samečků stejně skončí v žaludku své partnerky. „Na druhou stranu oni už by stejně dlouho nežili, protože jejich životní cyklus končí pářením. Potom přestávají přijímat potravu,“ dodává chovatelka.

Síla a chytrý pohled

Zatímco samičky se po posledním svleku dožijí ještě asi roku a půl, samečkové žijí právě jen do spáření. „Také mají samečkové o jeden dva svleky méně, aby byli rychleji dospělí. Trvá to tři čtyři měsíce, než je to dospělec,“ přibližuje Škarková.

Kudlanka nábožná | Foto: Daniela Oberreiterová | Zdroj: Český rozhlas

Na kudlankách ji fascinuje všechno, přiznává. „Je to takový vetřelec z vesmíru,“ směje se.

„Kudlanky mají neskutečnou sílu. Při své hmotnosti dokážou přeprat ještěrku, žábu i velké saranče,“ poukazuje.

A přiznává: „Když se o ně člověk stará, tak ho pozorují s výrazem, o kterém by se dalo říct, že je inteligentní. Kudlanky vás opravdu sledují, dívají se. A vypadají, jako by jim to v hlavičkách šrotovalo.“

Ačkoliv většina kudlanek setkání s druhou kudlankou nepřežije, podle Škarkové jsou i výjimky. „Některé kudlanky jsou spolu schopné vydržet celý život a nesníst se. Nevím, čím to je,“ říká.

Škarkovou také na kudlankách překvapuje, kolik toho dokážou sníst. „Když jsem viděla poprvé přecpanou kudlanku, myslela jsem si, že umře. Potrava se kudlankám ukládá do zadečku, kde mají žaludek. A nacpat se dokážou tak, až se jim roztáhnou švy a vypadají, že puknou. Sníst totiž dokážou pětkrát tolik jídla, než je její tělo,“ dodává.

Simona Kubíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme