Za masivní úhyn lachtanů v Peru může ptačí chřipka. Podle vědců jde o znepokojující zjištění

Za masivní úhyn stovek lachtanů v Peru může ptačí chřipka. Zjistil to mezinárodní vědecký tým, který zkoumal uhynulá zvířata. Výsledek je podle vědců znepokojivý, protože jednou z hypotéz je, že se virus dokáže přenášet mezi savci, napsal deník El País.

Lima Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle vědců může za úhyn lachtanů ptačí chřipka

Podle vědců může za úhyn lachtanů ptačí chřipka | Foto: AFP/SERNANP | Zdroj: Profimedia

Od ledna úřady zaznamenaly v různých částech Peru úhyn více než 600 lachtanů. To je podle deníku El País ojedinělé. Masivním úhynem se začal zabývat mezinárodní vědecký tým, který u všech zkoumaných uhynulých lachtanů objevil přítomnost ptačí chřipky (H5N1).

Vědci se nyní snaží zjistit, jak se lachtani nakazili. Hlavní hypotézou je, že se nakazili jednotlivě od nemocných ptáků, protože se zatím neprokázaly případy přenosu viru mezi savci.

Evropa prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky v historii. Vybito bylo přes 50 milionů kusů drůbeže

Číst článek

„Je to druhý případ masivní úmrtnosti, který napovídá, že se tento virus může lehce adaptovat na přenos mezi savci,“ uvedl expert na nové nemoci z univerzity v Rotterdamu Thijs Kuiken. Podle něj jsou zjištění z Peru znepokojující. Vědci také připomínají, že lachtani žijí v koloniích, což by mohlo usnadnit přenos viru.

První případy ptačí chřipky v Latinské Americe byly zaznamenány na konci loňského roku. Jen v Peru se viru připisuje úhyn zhruba 50 000 volně žijících ptáků, a to hlavně pelikánů a terejů. Vláda vyzvala obyvatele, aby zamezili styku s volně žijícími zvířaty.

V Ekvádoru byla na začátku ledna hospitalizována na jednotce intenzivní péče devítiletá dívka, která je prvním popsaným případem přenosu ptačí chřipky na člověka v Latinské Americe.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme