Mravenci Matabele umí podle vědců léčit své kamarády. Mohlo by to pomoct při vývoji léku pro lidi

Subsaharští mravenci Matabele jsou známí jako precizní lovci, ale vědce nedávno zaujala jejich jiná stránka. Při lovu termitů, svého jediného zdroje potravy, se často zraní, protože termiti se zuřivě brání. Mravenci ale mají zvláštní schopnost uzdravovat své kamarády: dokážou rozpoznat, kdy je zranění infikované, a léčit je antimikrobiálními látkami, které si sami vyrobí, píše list The Washington Post.

Würzburg (Německo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mravenec

Mravenci Matabele umí podle vědců léčit své kamarády (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Mají velmi propracovaný systém, jak se s pozoruhodnou účinností vypořádat s nebezpečnými a někdy i smrtelnými infekcemi,“ říká vědec z katedry ekologie zvířat a tropické biologie na Würzburské univerzitě v Německu Erik Frank.

Rekord pro vlka obecného. Samec podle vědců urazil 1240 kilometrů z Německa do Katalánska

Číst článek

Jeho studie se zaměřila na mravence nakažené bakterií Pseudomonas aeruginosa, která při poranění běžně způsobuje infekci.

Stejný mikrob mimochodem loni ve Spojených státech kontaminoval oční kapky pro lidi a způsobil případy slepoty a úmrtí. Navíc je dosud rezistentní vůči lékům.

Mravenci při ošetřování infikovaných ran produkují látku složenou ze 100 chemických sloučenin a 41 proteinů. Frank dodává, že díky tomu aplikují na ránu druhého mravence něco jako širokospektrální antibiotikum.

Některé z těchto sloučenin by podle vědců mohly mít využití i v našem zdravotnictví. „V sekretech byl zdaleka nejhojněji zastoupen jeden dosud nepoznaný protein. Vsadím se, že na této bílkovině je něco zvláštního při léčbě infikovaných ran,“ doufá Frank.

jik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme