U Nýřan vznikla nová přírodní rezervace Janovský mokřad. Je domovem pro 60 druhů ptáků

Namísto plánovaného dálničního odpočívadla nedaleko Nýřan u Plzně vznikla nová přírodní rezervace Janovský mokřad. Ta hostí na 60 druhů ptáků, včetně ohrožených a vzácných druhů. Část nově vzniklé rezervace se otevře turistům podle plánu krajského úřadu Plzeňského kraje v průběhu léta.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přírodní rezervace Janovský mokřad

Přírodní rezervace Janovský mokřad | Zdroj: Plzeňský kraj
Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi vzácné ptáky, žijící v rezervaci, patří jeřáb popelavý a některé druhy vodních kachen, například vzácný polák malý. Poslechněte si další zajímavosti

Rezervace o rozloze skoro 72 hektarů se nachází v místě zaniklého rybníka v těsné blízkosti dálnice D5 nedaleko Nýřan u Plzně. Janovský mokřad je jednou ze 120 přírodních rezervací, které spravuje Plzeňský kraj a je taky jednou z největších. Už během léta by si část rezervace mohli prohlédnout i turisté a zaposlouchat se do zpěvu 60 druhů ptáků.

Mezi vzácné ptáky, žijící v rezervaci, patří jeřáb popelavý a některé druhy vodních kachen, například vzácný polák malý. Spatřit či slyšet lze v rezervaci také například bramborníčka hnědého, který je chráněný zákonem. „V Německu už jsou skoro vyhubeni. My zde máme ještě docela pěkné populace,“ uvedl Jiří Vlček z oddělení ochrany přírody na krajském úřadu Plzeňského kraje.

Na poslední chvíli

Pozemky současné rezervace měly původně sloužit pro zemědělské účely a částečně i pro potřeby dálkových řidičů. Mokřad by se tak musel vysušit. Aktuálně se rezervace bude značit v terénu. „Tento týden začneme vytyčovat hranice rezervace, budou se umísťovat cedule, aby se lidé mohli orientovat, kde se rezervace nachází a nevstupovali tam, kam nemají,“ dodal Jiří Vlček.

Jetřichovice na Děčínsku postavily hnízdící věž pro jiřičky. Na moderních fasádách se ptáci neudrží

Číst článek

Základní síť stezek pro turisty by měla být hotová během prázdnin. „Chceme, aby se lidé dostali i dovnitř do rezervace, takže počítáme zhruba 7,5 km stezek,“ informoval vedoucí oddělení ochrany přírody na plzeňském hejtmanství Jan Kroupar. V jednotlivých částech bude potřeba zhotovit povalové chodníky a lávky pro překonávání vodních toků. Do dvou let mají přibýt další 4 tůně, věžová pozorovatelna ptáků a další vybavení.

Udržovat porost mají zase divocí koně, případně další zvířata. Plochu o zhruba 14 hektarů, by tak celoročně spásalo 5 koní. „Je možné, že budeme jednat se zoo o zapůjčení jiných živočichů jako jsou třeba jaci,“ doplnil Jan Kroupar.

Iva Štěpánková, Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme