V západní Africe díky koronaviru klesla nelegální těžba dřeva. Může za to nižší poptávka z Číny

V západoafrickém státě Sierra Leone prudce klesla těžba exotického dřeva. Podle dřevařů za poklesem stojí hlavně nižší zájem z Číny, kde se dřevo využívá k výrobě nábytku. V zemi je vývoz dřeva zakázaný, přesto část těžby míří za hranice. S nezákonným kácením přitom nemá problém jenom Sierra Leone, ale i Senegal a další západoafrické státy.

Freetown (Sierra Leone) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži nakládají čerstvě pokácené dřevo na nákladní vůz na západě Sierra Leone.

Muži nakládají čerstvě pokácené dřevo na nákladní vůz na západě Sierra Leone. | Foto: Cooper Inveen | Zdroj: Reuters

Nynější pandemie má pozitivní vliv na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra Leone, který je z velké části pokrytý lesy. Rozšíření koronaviru způsobilo prudké snížení poptávky po exotickém dřevu v Číně, která ho využívá pro výrobu nábytku, upozornila agentura Reuters.

„Už sem nepřijíždějí žádní Číňané. Ti jsou jediní, kteří nám pomáhají a kupují to, co pokácíme,“ říká jeden z dřevařů v nejstarším národním parku Sierry Leone. Lesní pracovníci, kteří byli dříve v pilné práci, nyní posedávají kolem prázdných nákladních vozů, popíjejí čaj a pokuřují, popisuje Reuters.

Africké státy odmítají, že nedostatečně testují kvůli koronaviru. ‚Kontinent se stihnul připravit.‘

Číst článek

Čínská poptávka po dřevě připomínajícím palisandr způsobila nezákonné kácení a ničení lesů i v dalších západoafrických zemích včetně Senegalu. V roce 2018 prezident Sierry Leone vývoz dřeva zakázal, povolená je pouze těžba pro účely domácího trhu. Přesto mnoho dřeva putuje do zahraničí a vláda nemá prostředky na to, aby nelegální kácení zastavila.

Joseph Musa, který řídí úřad pro dohled nad chráněnými oblastmi Sierry Leone, říká, že je konsternovaný obrovským množstvím nelegálních aktivit, které se v národním parku Outamba-Kilimi na severu Sierry Leone dějí. Rozsah jeho poškození je ale těžké zhodnotit. „Za koronavirus jsem rád. Nechci, aby kvůli němu lidé umírali, ale je mi smutno, když vidím, jak se tu kácí,“ říká bývalý lesník parku Musa Kamara.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme