Královéhradečtí archeologové zkoumají dva částečně opracované kmeny, které stavbaři objevili v polovině října na staveništi u hradecké fakultní nemocnice.
Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová, se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky. „Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo,“ popisuje.
„Dneska jsme na cenách dřeva, které jsme měli před dvaceti lety. Spousta společností se dostává do tíživé finanční situace, protože nemá co prodávat, majetky jsou vytěžené,“ říká odborník.
Je to téměř 105 let od konce první světové války. Následky bojů ale nesou do dnešních dnů i stromy v italském Trentinu. Právě tam najdete hluboko pod kůrou smrků zavrtané zbloudilé olověné střely.
Michal Zaruban se svými pomocníky, koňmi Huronem a Áronem, stahují dřevo z těžko přístupných svahů, jen kousek od černé sjezdovky v Říčkách v Orlických horách.
Formani ukazují sílu koní a soutěží, kolik masivních kmenů najednou dokážou jejich koně dotáhnout za cílovou čáru nebo jak rychle umí spřežení s desetimetrovou kládou prokličkovat slalomem.
Svaz knihkupců upozorňuje, že při zdražení knih zůstává celková tržba za knihy zhruba stejná, ale prodá se méně kusů knih. Knižní trh by tak podle svazu ročně přišel asi o 300 milionů korun.
Nejlépe se lidé cítí v interiéru, který je z poloviny ze dřeva. Tvrdí to studie, na kterou se odkazuje architekt Matyáš Cigler: „Když se rozhlédnu po roubence, kde jsem vyrůstal, tak to platí.“
Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných. Příčina požáru ani odhad škod zatím nejsou k dispozici. V hale bylo uskladněné dřevo i hotový nábytek.
Vláda Středoafrické republiky odebrala těžební koncesi ve zlatém dole Ndassima kanadské firmě. Tu pak dostala společnost z Madagaskaru. Ta se podle GI-TOC objevuje mezi dceřinými firmami wagnerovců.
Přibývá zubařů, kteří pracují bez smlouvy s pojišťovnou, všímá si Deník N. Lidové noviny zase upozorňují na změny pro vracení zboží. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Jako indikátor je to velice užitečné. Naše metoda nám umožňuje odebrat 300 vzorků a vytipovat si místa, kde se potom vyplatí udělat návrty těžkou mechanizací,“ vyzdvihuje vědec Pavel Hrabák.
„Sem si mohou lidé přijít udělat nějaký svůj projekt. My jim poradíme a jsme jim schopní i sehnat materiál,“ říká zakladatel projektu Jiří Rudolf. V letošním roce zde vznikne i kovodílna.
Zájem o soukromá letadla v Česku roste, píše deník E15. A podle Práva se hledá antarktický pokrývač. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
S meziročním nárůstem cen energií se někteří vracejí k tuhým palivům. Je proto větší zájem o služby kominíků, kteří kontrolují spalinové cesty komínů tak, aby bylo vytápění bezpečné.
Palivové dříví ale v různých formách nabízí i společnost Lesy České republiky. To však může poskytnout jen v některých lokalitách, proto umožňuje zájemcům i takzvanou samovýrobu.
Amazonský prales||Alžběta Jurčová|Příroda|svět ve 20 minutách
Strážcům zákona uniká většina případů. Pokuty, které hrstka státních a federálních inspektorů napíše, se málokdy platí. Občas se případ dostane i k soudu, řízení ale trvají celá léta.
Ceny elektřiny začátkem týdne stouply až na tisíc eur za megawatthodinu, v současnosti stojí asi 600 eur. Za propad cen může plánované evropské jednání o jejich zastropování.
„Existují domácnosti, které mají vysokou spotřebu elektřiny nebo plynu, ty mohou být vystaveny roční platbě klidně na úrovni 200 tisíc korun,“ upozorňuje marketingový ředitel společnosti Centropol.
V některých regionech mají obchodníci už tolik objednávek, že zájemci musí na dřevo čekat i několik měsíců, někdy dokonce až do další těžby. Lesy ČR začaly prodávat dřevo na příděl.
Důvodů je podle prodejců několik. Především je to ale výpadek dodávek z Ukrajiny, Běloruska a Ruska, zdražení dopravy a také nedostatek dřevních pilin.