Muskova síť X deaktivovala možnost hlásit dezinformace o volbách. Funkce je dostupná jen v EU

Sociální síť X (dříve Twitter) deaktivovala funkci, která uživatelům umožňovala hlásit dezinformace o volbách. Informovala o tom v otevřeném dopisu výzkumná organizace Reset.Tech Australia. Její zjištění vyvolalo obavy z šíření dezinformací před důležitými volbami ve Spojených státech a Austrálii.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk kupuje Twitter

Musk firmu Twitter, kterou následně přejmenoval na X, koupil za 44 miliard dolarů (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Funkci, kterou sociální síť zavedla v roce 2022 a která umožňovala hlásit zavádějící či lživé informace o politickém dění, platforma minulý týden odstranila z nabídky ve všech oblastech kromě Evropské unie, uvedla organizace Reset.Tech Australia.

Uživatelé sítě X mohou stále hlásit příspěvky, které považují za propagaci násilí nebo nenávistný projev. Sociální síť se k věci zatím nevyjádřila.

Elon Musk je nebezpečný. Přisvojuje si moc, která mu nepřísluší, říká publicista Anýž

Číst článek

Platforma funkci odstranila necelé tři týdny před konáním referenda v Austrálii, prvního po čtvrtstoletí, o tom, zda změnit ústavu a zřídit poradní orgán parlamentu pro domorodé obyvatelstvo, a 14 měsíců před prezidentskými volbami ve Spojených státech.

„Chtěli bychom vědět, proč X podle všeho udělala krok zpět ve svých závazcích omezit závažné dezinformace, které se promítly do skutečné politické nestability ve Spojených státech,“ uvedla šéfka organizace Alice Dawkinsová.

Organizace Reset.Tech Australia uvedla, že tato změna může způsobit, že bez kontrolního mechanismu zůstane na internetu i obsah, který porušuje pravidla samotné společnosti X ohledně volebních dezinformací.

„Je nesmírně znepokojivé, že Australané ztratí možnost hlásit závažné dezinformace několik týdnů před důležitým referendem,“ uvedla v otevřeném dopisu šéfovi australské divize X Angusovi Keenovi.

Vzestup nenávistných komentářů

Musk firmu Twitter, kterou následně přejmenoval na X, koupil za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun) v říjnu loňského roku. Podnik od té doby prošel rozsáhlými změnami.

Musk se označuje za zastánce absolutní svobody slova, někteří kritici však jeho postoj označují za nezodpovědný. Existují výzkumy, podle kterých na síti X po převzetí došlo k vzestupu nenávistných komentářů, a některé vlády síť viní, že dostatečně nereguluje obsah.

Musk hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup na sociální síť X. Jediná obrana proti botům, tvrdí

Číst článek

Australská výzkumná organizace zjistila, že síť X během tří týdnů neodstranila ani neoznačila jediný příspěvek obsahující dezinformace o australském referendu, a to ani po nahlášení pomocí nyní odstraněné funkce.

Musk uvedl, že lepším způsobem kontroly faktů je funkce sítě X nazvaná Community Notes, která uživatelům umožňuje komentovat příspěvky a označovat nepravdivý nebo zavádějící obsah.

Ale tyto příspěvky jsou zveřejněny pouze tehdy, pokud jsou vyhodnoceny jako užitečné řadou přispěvatelů s různými úhly pohledu, píše X na svém webu.

Australská volební komise, která bude dohlížet na referendum, jež se bude konat 14. října, konstatovala, že šíření volebních dezinformací je nejhorší, co kdy zaznamenala.

Komise uvedla, že i po zrušení této funkce může příspěvky obsahující politické dezinformace nahlásit přímo společnosti X.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme