Platíme za výchozí nastavení. To je pravda, řekl šéf Googlu u soudu, který proti firmě vede vláda USA

Google jako výchozí vyhledávač pomáhá uživatele udržet u produktů této internetové firmy. V soudním procesu, který se společností Google vede americká vláda, to přiznal šéf podniku Sundar Pichai.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google

Google | Zdroj: Reuters

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Google ročně nezákonně platil deset miliard dolarů (přes 231 miliard korun) výrobcům chytrých telefonů jako Apple či mobilním operátorům jako AT&T za to, že se stane výchozím vyhledávačem v jejich zařízeních. Google takovou interpretaci odmítá.

V antimonopolním sporu, který se podle agentury Reuters koná jednou za generaci, se rozhodne o tom, zda Google postupoval nezákonně ve snaze udržet si dominantní postavení na trhu internetového vyhledávání.

‚Na něco vůbec neodpověděli‘. Austrálie uložila síti X pokutu v souvislosti s šířením sexuálního obsahu

Číst článek

Pokud vláda spor vyhraje, společnost bude patrně nucena opustit některé obchodní praktiky, které jí pomohly udržet se na vrcholu. Pichaie nechal předvolat Google.

Šéfovi internetové společnosti byly předloženy případy, kdy firma tlačila na výrobce chytrých telefonů a mobilní operátory, aby se Google výměnou za miliardy dolarů stal výchozím vyhledávačem.

„Platíme za výchozí nastavení. To je pravda,“ řekl Pichai. Dodal, že Google platí za ‚exkluzivní předinstalaci‘ na jednotlivých zařízeních.

Právník ministerstva vnitra se Pichaie zeptal na poradu vedení Googlu z roku 2007. Apple tehdy žádal, aby si jeho uživatelé mohli v nové verzi prohlížeče Applu Safari vybrat vyhledávač. Právní zástupce také připomněl dobový dokument, podle nějž 75 procent lidí nemění výchozí nastavení.

Díky svému vlivu v oblasti vyhledávání je Google velkým hráčem na reklamním trhu, který je jeho největším zdrojem příjmů. Firma se hájí tím, že nespokojení klienti mohou přejít ke konkurenci, což také někdy činí. Dohody o sdílení tržeb jsou podle Googlu legální.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme