Východ Německa bude evropským centrem výroby čipů. Berlín se dohodl s dalším investorem

Německo chce být do budoucna evropským lídrem ve výrobě počítačových čipů. Úspěšně získává jednoho investora za druhým a pomalu se stává evropským lídrem. Po sérii dohod s technologickými giganty se nově přidává i společnost, bez které by se celé odvětví vůbec neobešlo – nizozemský koncern ASML.

Od stálého zpravodaje Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čipy

Jedna z firem, které v Německu staví pobočky, má v oblasti čipů prakticky monopol (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Koncern ASML už má továrnu v Berlíně, nově do ní chce každý rok investovat v přepočtu asi 2,5 miliardy korun. Firma to oznámila s tím, že berlínský závod výrazně rozšiřuje.

Síkela chystá novou hospodářskou politiku. Česko má být čipová velmoc

Číst článek

ASML má prakticky monopol – všichni velcí hráči si od společnosti musí kupovat stroje na výrobu čipů, protože na trhu nemají konkurenci. Tyto čipy se vyrábí i s pomocí světla, kdy se „podložka“, jak by měl čip vypadat, promítá na mikroskopické kousky křemíku.

Běžné světelné paprsky na to jsou příliš silné, proto se teď pracuje s tzv. extrémním ultrafialovým zářením, díky kterému se dá pracovat s přesností na několik nanometrů.

Právě v tom je ASML napřed, její stroje si kupuje ve velkém např. i jednička na trhu TSMC z Tchaj-wanu, která díky tomu dokáže vyrábět stále propracovanější čipy. Pro Německo se tak jedná o další přelomovou zprávu.

Jen za letošek země dokázala oslovit hned několik velkých jmen, v čele právě s firmou TSMC, která postaví továrnu v Drážďanech. Odvětví tam má tradici a čipy v oblasti vyrábí i firma Infineon. I ta oznámila, že svůj závod výrazně rozšíří a získala na to i peníze od Evropské unie.

Obecně platí, že všechny projekty spoléhají na velkou státní podporu. Vidět to bylo při jednáních s americkým Intelem, který plánuje areál zase v Magdeburku, ale s vládou se dlouho přel o to, kolik peněz ze státní kasy dostane.

Centrum na východě

Trochu jiné to bylo s americkým Applem, ten se usídlí v Mnichově, v centru si koupil pozemek na kterém staví centrálu pro vývojáře. Některé čipy tak bude Apple navrhovat v bavorské metropoli.

Uzavřeli jsme se a zastavili rozvoj průmyslu. Když to nezměníme, prohrajeme, říká podnikatel Wichterle

Číst článek

U většiny jiných odvětví platí, že mají těžiště na západě Německa, ať už to jsou ocelárny, chemičky nebo automobilky. U čipů to však bude úplně jinde – na východě, často kousek od českých hranic. V souvislosti s tím byla před pár týdny v Berlíně i delegace českých senátorů mimo jiné i zjistit, jestli by z drážďanských závodů nemohly těžit i firmy z Ústecka, protože továrny budou hledat partnery v blízkém okolí.

V současnosti se předpokládá, že výroba čipů bude hlavně pro Evropu, i v souvislosti s tím, že je oblast doteď odkázaná na dovážení čipů z Asie. Poměrně konkrétní jsou v tom investoři spojeni s chystanou továrnou TSM v Drážďanech, na kterou přispějí i firmy jako Bosch nebo Infineon.

Podnik TSM se totiž má zaměřit na výrobu čipů pro automobilky, které v současnosti tahají za kratší konec provazu a jejich zakázky nejsou pro asijské dodavatele natolik lukrativní.

Ve srovnání s výrobci mobilů nebo počítačů totiž nepotřebují tak velké počty ani tak propracované čipy, proto v posledních letech končily na druhé koleji a automobilky musely čekat, než dodavatelé obslouží technologické zákazníky.

Hlavně proto automobilkám dlouhodobě chyběly čipy a Evropská unie chce tuto závislost na Asii do budoucna omezit. Stavbu továren na čipy hodlá masivně podporovat. V odvětví jde o jediný způsob, jak získat investory, na subvencích vyrostlo vše od původních amerických továren po Tchaj-wan a momentálně to samé dělá i Čína, které se Evropa tímto způsobem snaží vzepřít.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme