Vrcholí meteorický roj Kvadrantidy. Maximum nastane před desátou, pozorování nebude rušit Měsíc

V noci na úterý vrcholí meteorický roj Kvadrantidy. Podmínky pro pozorování meteorů jsou letos velmi dobré. Nebude ho rušit Měsíc, který je krátce po novu. Maximum roje nastane ve 21.40 SEČ. Kvadrantidy jsou aktivní mezi 1. až 10. lednem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perseidy mají svůj název od souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají.

V noci na úterý vrcholí meteorický roj Kvadrantidy (ilustrační foto) | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Podle astronoma Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě bude v době maxima radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, nízko nad severním obzorem. V dalších hodinách však výrazně vystoupá.

Vesmír 2022: Lidé v Česku uvidí najednou pět planet Sluneční soustavy, čeká je i částečné zatmění Slunce

Číst článek

Radiant Kvadrantid se nachází na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka. Tam bývalo souhvězdí Zední kvadrant, podle kterého roj získal své jméno. Mezinárodní astronomická unie však toto souhvězdí zrušila v roce 1922. Podle Horálka budou podobně dobré podmínky pro sledování Kvadrantid znovu až v roce 2025.

Kvadrantidy patří mezi nejsilnější meteorické roje roku, mají frekvenci kolem 110 meteorů za hodinu. Mateřským tělesem Kvadrantid je pravděpodobně fragment nyní už neexistující komety. V roce 1490 způsobila meteorický déšť pozorovaný z čínského města Čching-jang, který patrně souvisel s jejím zánikem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme