NASA vyšle první raketu z komerčního vesmírného střediska. Let startuje v Austrálii

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v neděli večer vyšle raketu ze severu Austrálie. Jedná se o první komerční let do vesmíru z Austrálie a o první raketu, kterou úřad vyšle z komerčního vesmírného přístavu. Raketa bude viditelná několik sekund po startu letu. Ten je naplánovaný na 22.44 místního času (16.44 středoevropského letního času).

Sydney Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Falcon Heavy společnosti Space X Elona Muska.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v neděli večer odpálí raketu ze severu Austrálie (ilustrační foto) | Foto: JLS/HK | Zdroj: Reuters

Raketa má urazit vzdálenost 300 kilometrů, přičemž ponese zařízení na měření rentgenových paprsků, které produkují plyny zaplňující mezihvězdné prostředí. Zařízení má pomoci zjistit, jak tyto plyny ovlivňují vývoj galaxií, informoval úřad.

Kolem Země krouží vesmírné smetí. Technologie, které by odpad stáhly do atmosféry, se teprve vyvíjejí

Číst článek

Úřad pro letectví a vesmír již dříve uvedl, že chce z vesmírného střediska v australském východním Arnhemu vyslat během června a července tři vesmírné mise. Ty mají zkoumat, jakými způsoby ovlivňuje světlo produkované hvězdami podmínky pro život na planetách. Napsala to agentura Reuters.

Druhá a třetí mise, kterou úřad plánuje vyslat v červenci, by měly zkoumat trojhvězdu Alpha Centauri. „Nejdůležitějším cílem je zjistit, jestli jsou kolem ní planety podobné zemi,“ uvedl Brad Tucker, astrofyzik z Australské národní univerzity, který bude u startu prvního ze tří letů z vesmírného střediska v Arnhemu.

Dodal, že vědci čekali deset let, než dostali šanci odpálit raketu z jižní polokoule. Viditelná bude po deset až padesát sekund.

„100 sekund po startu už budou týmy vědců aktivní a budou moci ovládat teleskop, který je na palubě… budou vědět jak úspěšná mise je, a to v reálném čase,“ podotýká Tucker.

Suchá australská krajina a její blízkost k rovníku podle něj zajišťují optimální podmínky pro zahajování vesmírných letů. „Nenabízí se mnoho míst, která se nacházejí takhle blízko rovníku a ve kterých je suchý a stabilní vzduch,“ doplnil.

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme