OBRAZEM: Převoz vrtulníkem a napojení na dusík. Vědci převezli schránku ze sondy Osiris-Rex z pouště

Po sedmi letech a miliardách kilometrů procestovaných Sluneční soustavou se v neděli k Zemi vrátila americká sonda Osiris-Rex. S sebou přivezla několik set gramů horniny z planetky Bennu, která krouží okolo Slunce mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Pouzdro obsahuje vzorky kamínků a původního materiálu, ze kterého se zformovala naše Sluneční soustava.

Obrazem Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schránka se vzorkem, kterou vypustila sonda z oběžné dráhy, dopadla do pouště v americkém Utahu o tři minuty dříve, než se očekávalo. 

Během hodiny a půl byla převezena vrtulníkem do dočasné čisté místnosti zřízené v hangáru na cvičišti, kde byla napojena na nepřetržitý tok dusíku. Podle vědců z NASA bylo právě připojení na dusík neriskantnějším krokem, který se schránkou zatím provedli. 

Vzorek Bennu váží podle NASA odhadem 250 gramů. „V pondělí bude přepraven v neotevřeném pouzdru letadlem do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. Vědci zabývající se kurátorstvím pouzdro rozeberou, vyjmou a zváží vzorek, vytvoří soupis hornin a prachu a postupem času budou distribuovat kousky Bennu vědcům po celém světě,“ uvedla NASA.

Sonda OSIRIS-REx odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. Vzorky nabrala v roce 2020, kdy sestoupila k povrchu planety a vzorky nabrala pomocí robotické paže. Aktuálně je na cestě na novou misi k planetce Apophis. Ta podle propočtů proletí okolo Země v roce 2029 ve vzdálenosti 32 000 kilometrů.

mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme