Husák si půjčoval na cigarety a peníze nevracel, vzpomíná jeho spolupracovník

Dnes uplynulo 100 let od narození posledního komunistického prezidenta Československa Gustáva Husáka. Radiožurnál pátral po málo známých detailech z jeho života. Reportér Lubomír Smatana se například dozvěděl, že na cigarety si Husák půjčoval i jako prezident, což byl zřejmě důsledek jeho asketického způsobu života. A také, kde skončily státnické dary od Fidela Castra nebo Leonida Brežněva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrob Gustáva Husáka

Hrob Gustáva Husáka | Foto: Vojtěch Berger

„Jak já si to pamatuji, tak to bylo tak, že si to tam řidiči zkracovali, policisté tam zrovna někoho kasírovali, on šel akorát do Dúbravky, pozastavoval se nad tím a ptal se, proč tam není udělaná odbočka. Na základě toho, to lidé nazvali ‚Husákova zatáčka‘,“ dohadují se bratislavští taxikáři, jak vznikla Husákova zatáčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po málo známých detailech ze života posledního komunistického prezidenta Československa Gustáva Husáka pátral reportér Lubomír Smatana.

Jediné místo na Slovensku, které nese jeho jméno. Samozřejmě neoficiálně. Přitom po roce 1970 neměl v Československu nikdo větší moc. Dokonce takovou, že i výrobu podprsenek osobně řešil. Tedy když mu to jeho žena řekla.

„Podprsenky nebyly, ona to sdělila Gustávovi. Ten se pořádně rozčílil a dokonce v nějakém projevu to citoval, že je třeba udělat nápravu. A opravdu udělal, skutečně se podprsenky objevily. Je to směšné, ale Viera byla jeho zpětnou vazbou,“ vzpomíná bratislavská důchodkyně Hilda Holinová, svého času důvěrná přítelkyně Husákovy druhé manželky Viery.

Ta si všimla i toho, kde končily státnické dary soudruhů z bratrských zemí.

Hrob Gustáva Husáka | Foto: Vojtěch Berger

„Ona měla překrásnou kožešinovou pelerínu od Brežněva. Potom od Fidela Castra měla kabelku z krokodýlí kůže. Nebo zlaté šperky a podobně. Gusta nosil úžasné dary, ale to byly dary státníků, které navštěvoval,“ vypráví Hilda.

Víc než skrblík byl ale Gustáv Husák asketa, desetiletý pobyt za mřížemi ho naučil skromnosti, myslí si bývalý vysoce postavený komunista a pozdější chartista a disident Miroslav Kusý:

„On se stal lidským, jenom když přišlo na řadu občerstvení, nějaká ta svačina nebo pečené delikatesy. Možná i proto, co si vytrpěl v kriminále, tak to jídlo intenzivněji prožíval. Tehdy byl takový lidštější, ale to bylo všechno.“

Husákova skromnost mohla být pro okolí možná až nesnesitelná. Jeho blízký spolupracovník a životopisec Viliam Plevza říká, že Husák u sebe nenosil ani peníze:

„Já jsem Husáka nikdy neviděl s peněženkou. Když mu došly cigarety, protože byl silný kuřák, tak si ode mě půjčil peníze, poslal šoféra pro cigarety a tím to skončilo. Nikdy mi ty peníze nevrátil. Husák kouřil cigarety značky Phillip Morris, ale ty se mu zdály velmi slabé. Tak je kombinoval s Partyzánkami. Morrisky spíš nabízel hostům.“

Čeští i slovenští komunisté si připomenou sté výročí narození Gustáva Husáka

Číst článek

Když v roce 1991 Gustáv Husák zemřel, téměř nikdo si toho nevšiml. Dobový tisk si úmrtí připomněl jen okrajově. Pochovaný je na malém hřbitově na okraji Bratislavy. V hrobě leží sám a na náhrobku není kromě jména, data narození a úmrtí ani slovo. Žádná zmínka o minulosti Gustáva Husáka.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme