Greenpeace chce, aby se Arktida stala přírodní rezervací

Ekologické hnutí Greenpeace chce, aby se Arktida stala přírodní rezervací. Spustilo celosvětovou kampaň, jejímž cílem je zakázat v tomto regionu těžbu surovin a omezit rybolov. Jenže Arktida patří k surovinově nejbohatším oblastem světa. Zvítězí ochrana přírody nebo průmyslové zájmy?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledová pokrývka (ilustr. foto)

Ledová pokrývka (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Stephen Hudson

Arktida byla doposud chráněná tím, že byla nedostupná. Byla pokrytá ledem a její část nikomu nepatří. Teď, v souvislosti s globálním oteplováním, kdy tají ledy, projevují o oblast daleko větší zájem světové velmoci a těžařské firmy.

„Je to taková spirála ukazující na klimatické změny. Čím více ledu v Arktidě roztaje, tím snadněji se tam dostanou těžaři pro ropu. A tím více roztaje ledu, pokud spálíme více ropy,“ říká programový ředitel Greenpeace Michal Komárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné byl programový ředitel Greenpeace Michal Komárek

Podle něj by těžba zničila některé části Arktidy.

„Ropná havárie, ke které by pravděpodobně došlo, by v arktických podmínkách byla téměř neřešitelná. Měla by zřejmě mnohem větší důsledky než ropná havárie v Mexickém zálivu před dvěma lety,“ myslí si Komárek.

Podle něj je pravděpodobnost technické poruchy a havárie s krou větší než při hlubokomořské těžbě.

Symbolem Arktidy, už od dob Al Gora a kampaně za zastavení klimatických změn, je lední medvěd. Živočichové, kteří v Arktidě žijí, jsou ohroženi už dnes. „Pokud se tam ti těžaři dostanou, tak to mají lidově řečeno spočítáno,“ myslí si Komárek.

Veřejnou debatu o dostavbě Temelína provází happening aktivistů

Číst článek

Organizace Greenpeace doufá, že petici podepíše alespoň milion lidí.

„My věříme, že tu petici podpoří mnohem více než milion lidí, že to budou miliony lidí po celém světě. Prvním krokem bude návrh vyhlášení chráněné oblasti v OSN, pravděpodobně na podzim tohoto roku, kdy se bude scházet valné shromáždění.

Neobydlené území je sice půdou OSN, ale další pásma Arktidy patří jednotlivým státům.

„Je nereálné si myslet, že OSN vyhlásí rezervaci na území Ruska nebo Spojených států. Bude třeba hledat mechanismy, jak prosazovat zákaz těžby a průmyslového rybolovu na území těchto jednotlivých arktických států, z nich nejvýznamnější jsou Spojené státy a Rusko,“ nastiňuje problémy Komárek.

Markéta Bartošová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme