Chyba při sčítání voleb. Komise v pražských Bohnicích prohodila hlasy pro Pavla a Babiše

Komise v jednom z okrsků v Praze 8 udělala chybu při sčítání ve druhém kole prezidentských voleb. Prohodila hlasy pro Petra Pavla a Andreje Babiše z ANO. Vyhrál tak Babiš místo Pavla, informoval Deník N s odkazem na mluvčího Prahy 8 Martina Šalka. Chybu v tuto chvíli již není možné opravit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise sčítají hlasy pro Petra Pavla a Andreje Babiše | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Chyba se stala konkrétně v okrsku 8090, kam chodí volit lidé z panelového domu v Hlivické ulici v Bohnicích. Podle oficiálních údajů tam volilo předsedu ANO 317 lidí, generálovi ve výslužbě dalo hlas 169. V prvním kole tam přitom výrazně vyhrál Petr Pavel.

‚Jezulátko nezabralo.‘ Babišovi se nepodařilo získat věřící voliče, v katolických oblastech s Pavlem prohrál

Číst článek

„Došlo k chybě při sčítání,“ potvrdil pro Deník N mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. „Spočítali to sice správně, ale potom ten výsledek připočetli jinému kandidátovi,“ dodal.

Volební komise mají 24 hodin na opravu, Praha 8 ale na chybu přišla pozdě. Opravit se tak v tuto chvíli již nedá. Jediný způsob, jak chybné výsledky napravit, je podat podnět k Nejvyššímu správnímu soudu. Udělat to může kdokoli, má na to sedm dnů.

Záměna počtu hlasů by ale celorepublikový výsledek nijak neovlivnila. Pavel získal celkem 58,32 procenta hlasů a Babiše porazil zhruba o 960 tisíc hlasů. V Praze obdržel vítězný kandidát přes 76,37 procenta hlasů, nejvíc ze všech krajů.

Bohnický panelový dům v Hlivické ulici byl při pohledu na povolební mapu jako jediný v oblasti byl zbarven do jiné barvy | Zdroj: Český rozhlas

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme