Ostrov Samui trpí nedostatkem vody. Důvodem je nedostatek srážek a nárůst cestovního ruchu

Thajský ostrov Samui se potýká s nedostatkem vody. Ten souvisí s nárůstem cestovního ruchu na úroveň srovnatelnou s obdobím před začátkem pandemie covidu-19 a s nedostatečnými srážkami, informoval list The Guardian. Ostrov je proslulý bílými písečnými plážemi, malebnými chrámy a luxusními letovisky. Právě ta spotřebovávají velké množství vody, mnohdy na úkor místních obyvatel, kteří žijí v jejich okolí.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajský ostrov Samui

Thajský ostrov Samui se potýká s nedostatkem vody (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Rád bych lidi požádal, aby vodou šetřili a používali ji střídmě. Když si navzájem pomůžeme, můžeme to zvládnout,“ uvedl zástupce starosty ostrova Sutcham Samtchong.

Dodal že se úřady situaci snaží vyřešit a snaží se předejít tomu, že by provinční správa označila Samui za kalamitní oblast.

Polovina Katalánska musí kvůli suchu omezit spotřebu vody. Regulace se týká zemědělství i rekreace

Číst článek

Ostrov podle Samtchonga potřebuje 30 tisíc kubických metrů vody na den. Podvodní potrubí by jich na ostrov mělo z pevniny přepravit 24 tisíc a dalších 30 tisíc na doplnění zásob v nádrži by mělo dorazit v úterý, uvedl provinční vodohospodářský úřad.

V období sucha, což je od března do května, se Samui s nedostatkem vody potýká běžně. Letos ale situaci vedle nárůstu cestovní ruchu zhoršuje také meteorologický jev El Niňo, který narušuje průběh srážek a teplot a konkrétně v tropech vyvolává sucha.

Vědkyně Kannapa Pongponrat Čieočanová z univerzity Thammasat označila za zásadní problém také špatné plánování ostrovní infrastruktury, která není připravena na stále se rozrůstající populaci ostrova, kam se stěhují lidé z celého Thajska za prací. Na Samui také rychlým tempem přibývá luxusních hotelů, lázní nebo golfových hřišť.

Pod přehradou záplavy, nad ní sucho. Obce závislé na kachovské nádrži se bojí, co bude, až vyschne

Číst článek

„Podle mého výzkumu jsou to právě velké společnosti, velké hotely, čtyřhvězdičková nebo pětihvězdičková letoviska a luxusní resorty, kde je velká spotřeba vody. Komunity žijící v blízkosti těchto nemovitostí, které čerpají veškerý objem (dostupné) vody, následně trpí jejím nedostatkem,“ uvedla Čieočanová.

Místní obyvatelé jsou pak odkázání na nákup vody z nákladních aut, která ji po ostrově rozvážejí. „V jednu dobu voda netekla celý týden,“ řekla Džutcharatch, která pracuje jako masérka a pronajímá pokoje. „Na podnikání se to podepsalo,“ dodala.

Místo toho, aby podnikatelé těžili z obnoveného přílivu turistů, utrácejí za nákup vody, uvedl prezident ostrovní Asociace cestovního ruchu Ratčaporn Púlsavadí. Počet dostupných pokojů podle něj na Samui vzrostl z pěti tisíc za koronavirové pandemie na současných 25 tisíc, což odpovídá roku 2019, tedy době před pandemií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme