Hrozba změny klimatu i turismu. UNESCO podruhé doporučilo zařadit Benátky mezi ohrožené památky

Organizace UNESCO doporučila zařadit Benátky na seznam ohrožených památek světového dědictví. Navrhuje to zejména kvůli vysokému počtu turistů v italském městě, dopadům změn klimatu na něj i absenci celkové strategie pro rozvoj města. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu o tom informovala v pondělí, hlasovat o zápisu budou členské země v září, uvedla francouzská média.

Paříž/Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před dvěma lety se terčem kritiky agentury OSN staly zejména velké výletní lodě, které připlouvaly až do města

Před dvěma lety se terčem kritiky agentury OSN staly zejména velké výletní lodě, které připlouvaly až do města | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: Reuters

Zařazení severoitalskému městu na seznam světového dědictví v ohrožení hrozil už v roce 2021.

Konec ‚turistického fastfoodu‘. Benátky plánují vybírat poplatky za jednodenní návštěvy

Číst článek

„Další rozvoj (Benátek), dopady změn klimatu a masivní turismus hrozí, že způsobí nezvratné proměny výjimečné hodnotě města,“ uvedla organizace v prohlášení citovaném agenturou AFP.

Město ohrožuje stoupající hladina moře a další „extrémní klimatické jevy“. UNESCO doufá, že hrozba nebo i zápis na seznam ohrožených památek „povede k větší snaze a mobilizaci lokálních, státních i mezinárodních aktérů,“ cituje prohlášení deník Le Monde.

Italský ministr kultury Gennaro Sangiuliano, který byl v pondělí na návštěvě židovského ghetta v Benátkách, vyjádření organizace podle AFP nekomentoval. Starosta Benátek Luigi Brugnaro uvedl, že rozhovor s UNESCO je v kompetenci státu a nikoliv města, dodává agentura.

Před dvěma lety se terčem kritiky agentury OSN staly zejména velké výletní lodě, které připlouvaly až do města.

UNESCO doufá, že hrozba nebo i zápis na seznam ohrožených památek „povede k větší snaze a mobilizaci lokálních, státních i mezinárodních aktérů“ | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: Reuters

Od srpna 2021 lodě s výtlakem přes 25 tisíc tun na základě výnosu italské vlády nesmí využívat benátský kanál Giudecca a nemohou proplout ani poblíž náměstí svatého Marka. Místo toho jsou odkloněny do průmyslového přístavu Marghera.

Záhada v Benátkách. Voda v kanálech se na některých místech zbarvila do zelena

Číst článek

Italská vláda vyplatila milionové odškodné pro lodní společnosti, kterým vznikly náklady kvůli změnám tras.

Benátky jsou na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1987. V případě zapsání na seznam ohrožených památek by úřady měly vypracovat plán s opatřeními na řešení problémů vyznačených organizací OSN.

V případě, že by se situace zhoršovala, Benátkám by v budoucnu hrozilo vyškrtnutí ze seznamu světového dědictví. To se ale stává jen ojediněle.

Známý je v tomto ohledu případ vyškrtnutí labského údolí v Drážďanech v roce 2009 kvůli stavbě moderního mostu přes Labe, který podle organizace OSN výrazně poškodil kulturní ráz krajiny v této části Saska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme