Maják v Caswell Beach je jediný svého druhu ve Spojených státech. Město o něj nechtělo přijít, proto ho v roce 2004 odkoupilo od federální pobřežní stráže.
„Celková návštěvnost v letní sezoně poprvé překonala výsledky z předcovidového roku 2019,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Roman Mikula.
Dveře tam umístil před třemi lety spolek We Love Šumava. „Jelikož Pancíř nemá svůj vrchol, není tady žádný kříž, jaký bývá na kopcích, rozhodli jsme se označit vrchol netradičně,“ vysvětluje spolek.
„V roce 2016 jsme měli necelých 6000 bytů uvedených na Airbnb, dnes jich máme 14 378,“ upřesnil starosta Florencie Dario Nardella. Průměrná cena měsíčních nájmů bytů podle něj vyskočila o 42 procent.
Netradiční atrakci pro potápění a šnorchlování nabízí od pondělí egyptská Hurgháda. Vyřazená vojenská technika na dně moře má odlákat pozornost části potápěčů od korálových útesů.
Problém je v tom, že je hora pro každého snadno přístupná. Na stanici Gogome, pátou z celkových deseti, se podle CNN dostane 90 procent všech návštěvníků hory, vede tam totiž silnice.
Městečko leží uprostřed Bělověžského pralesa – posledního přirozeného pralesa v Evropě. Letos ale turisti chybí – bojí se situace na hranici s Běloruskem, která leží jen kilometr od města.
„Vedle české lanovky vede na Sněžku také polská lanovka. Ta česká je limitovaná na zhruba 240 osob za hodinu a polská lanovka regulaci nemá,“ říká tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
Za důležité téma považuje Herget neochotu některých podniků přijímat platební karty. „Musí si uvědomit, že pokud nebudou karty brát, tak přichází o zákazníky,“ zdůrazňuje.
Letos se počet návštěvníků hor promítl taky na tržbách za ubytování. Padesátiprocentní vytíženost hlásí vedoucí chaty Šumná. „Tím, že je finanční nejistota, tak lidé tolik neutrácejí,“ hodnotí.
Zatímco v minulých letech bývaly kapacity hotelů a penzionů rezervované několik týdnů před začátkem prázdnin, letos si lidé ubytování domlouvají na poslední chvíli. A také jezdí na kratší pobyty.
„Další rozvoj (Benátek), dopady změn klimatu a masivní turismus hrozí, že způsobí nezvratné proměny výjimečné hodnotě města,“ uvedla organizace v prohlášení citovaném agenturou AFP.
Zdražování je prý velkým tématem i pro chorvatský tisk, protože kupní síla zdejších obyvatel je ještě nižší, než je tomu v případě Němců, Čechů nebo Poláků.
Nejčastěji celníci zabavují úlomky z korálových útesů nebo orchideje a jiné chráněné rostliny. Celníci ale nedávno zabavili i kufr s 64 hady, pěti želvami a čtyřmi gekony.
„Čeští turisté jsou v tuto chvíli evakuováni podle pokynů řeckých úřadů, a to po moři. Jde o rozsáhlou záchrannou akci řecké pobřežní stráže“ uvedla Mariana Wernerová z ministerstva zahraničí.
Vlna zdražování na chorvatském pobřeží šokuje turisty čím dál více. Viníkem přitom podle informací médií není pouze vysoká inflace, ale i růst cen po zavedení eura na začátku roku.
„Zdaleka nepůjde jen o restaurace v Praze, cílem projektu je právě přilákat bohatší zahraniční turisty do regionů,“ tvrdí ministerstvo pro místní rozvoj.
Omezení nočních túr, dobrovolné vstupné i nová pravidla pro horolezce. Tatranský národní park připravuje dlouho očekávaný návštěvní řád. Nejvíc otázek budí chystaný částečný zákaz vstupu se psem.
Stále častěji se řeší soužití turistů s místními obyvateli. Na jedné straně turismus přináší do dané destinace profit a nové kulturní možnosti, na druhou stranu na sebe váže množství negativních jevů.
„Alpy jsou čím dál tím křehčím a rizikovějším prostředím,“ říká italský horolezec Reinhold Messner. Podle něj i „víkendoví horolezci“ musí věnovat větší pozornost přípravě před horskými výstupy.