Jak hospodařit s penězi, plánovat a nenaletět. Nový projekt učí středoškoláky finanční gramotnosti

Pražští středoškoláci budou ve výuce používat novou interaktivní učebnici o finanční gramotnosti. Připravili ji odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Je zdarma k dispozici na internetu. Přímo v hodině už ji vyzkoušeli žáci Střední odborné školy a Gymnázia v pražských Vysočanech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak hospodařit s penězi, plánovat a nenaletět. Nový projekt učí středoškoláky finanční gramotnosti

Jak hospodařit s penězi, plánovat a nenaletět. Nový projekt učí středoškoláky finanční gramotnosti | Foto: Ludmila Křesťanová | Zdroj: Český rozhlas

„Vyučujeme finanční gramotnost v několika předmětech a trošku nám tam chybí systém, ucelenost. Finanční gramotnost vnímáme jako důležitou věc, kterou chceme naše budoucí absolventy vybavit do života,“ vysvětluje ředitel školy Josef Ležal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jedné z hodin, při které se studenti učí finanční gramotnosti, natáčela reportérka Lída Křesťanová

Právě studenti prvního ročníku novou výukovou metodu otestovali. „Pár otázek už jsem si zkoušel, já jsem nad tím přemýšlel, ale nikdy jsem tomu moc nerozuměl, takže tady mi to ujasní více,“ oceňuje jeden z nich.

„My děláme téma Léčky a pasti rozhodování. Je tu otázka: Na co byste si určitě neměli půjčovat? A já tam zaškrtnu, že na večeři s novou přítelkyní,“ říká se smíchem další. Interaktivní učebnici budou studenti i učitelé v pilotním testování používat několik měsíců.

„Víme, že obzvláště žáci, kteří mají velmi špatné sociální a ekonomické zázemí, tak nemají peníze na to, aby si kupovali motivační knížky za 500 korun, jak se mají správně chovat. Naše materiály jsou jim samozřejmě zpřístupněny zadarmo, mohou si je stáhnout do telefonu, tabletu, počítače a pracovat s nimi i doma nebo kdekoliv na cestách,“ přibližuje koordinátor projektu z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Igor Červený.

Postupně by mělo projekt Rozvoj finanční gramotnosti do své výuky zařadit až 60 procent středních škol v hlavním městě.

Poslechněte si celou reportáž z výukové hodiny.

Ludmila Křesťanová, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme