Podcasty zažívají boom, Češi je vyhledávají čím dál častěji. Poslouchat se dají kdekoli, a třeba i offline

Kdekoliv, kdykoliv a dokonce i offline - takhle jednoduše se dají vysvětlit výhody podcastů. Letos jich v Česku vzniklo hned několik - od zpravodajských až po specializované audio pořady určené pro úzký okruh posluchačů. Doslova se tak mluví o podcastovém boomu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Kabrhelová

Moderátorka zpravodajského podcastu Vinohradská 12 Lenka Kabrhelová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12, zpravodajský podcast Českého rozhlasu.“ Tak začíná zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12. Moderátorka Lenka Kabrhelová ho se svým týmem připravuje každý všední den. A posluchači si tak už v šest hodin ráno můžou poslechnout rozhovor na aktuální téma. Nejen díky Vinohradské 12 začali Češi objevovat svět podcastů.

Inspirativní rok 2019: Záchrana autobusu plného lidí, podpora hospice i boj žáků za krupicovou kaši

Číst článek

Podcasty se dají definovat různě. Když v roce 2004 začínaly, byl to jakýkoliv pořad, který se například odvysílal v rádiu a později ho tvůrci umístili i na internet.

V posledních letech je ale podcast stále častěji vnímán jako speciální pořad, který je vytvořený jenom pro internet, respektive streamovací služby. Jedno ale zůstává stejné, přehrát si ho můžeme kdykoliv a kdekoliv. 

Země je brutálně rozdělená a propasti se prohlubují. Komentátor Hošek o povolební Británii

Číst článek

Podle šéfredaktorky Rádia Wave Ivy Jonášové ale může mít podcast i další rozdíly. „Může mít nepravidelnou stopáž, může mít nepravidelný vysílací čas, může být také daleko osobnější a taky se o podcastu někdy mluví jako o formátu, který je do uší. To znamená poslech přes sluchátka, kde se vytváří daleko větší intimita mezi tím autorem a mezi tím posluchačem.“

A podcasty nejsou omezené ani tematicky. Začít s ním může každý, kdo má nápad. Český rozhlas proto na začátku prosince spustil největší audioarchiv v Česku můjRozhlas.cz

Přehrát

00:00 / 00:00

Podcastový boom v roce 2019

Kromě záznamu vysílání najdete v aplikaci také unikátní pořady, které by se do rozhlasového vysílání jinak nedostaly. Příkladem je pořad Osobák, ve kterém moderátor Martin Minha zkouší sporty s vrcholovými českými sportovci. V prvním díle natáčel například s lezcem Adamem Ondrou.

Dá se očekávat, že i v roce 2020 bude zájem o podcasty stále na vzestupu - a to nejen ze strany posluchačů, ale i těch, kteří je budou vyrábět. Zaujmout můžou hlavně ty, které poslech mluveného slova zatím moc nelákal. Hlavní výhodou podcastů je totiž poslech ve chvíli, kdy budeme mít čas a náladu, a to i mimo dosah internetu.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme