‚Sociální podnik je něco, co zná v Česku pouze praxe a nikoliv zákon‘. Slibované vymezení už rok chybí

Najít a udržet si práci není pro lidi se sociálním handicapem snadné. Pomoci jim v tom můžou speciální firmy, které se tréninkem takových zaměstnanců zabývají. V zákoně ale dlouhodobě chybí vymezení tzv. sociálního podniku a také větší podpora ze strany státu. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom už téměř rok slibuje zákon, který to má vyřešit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bývalí vězni, dlužníci nebo lidé s handicapem často obtížně hledají uplatnění na trhu práce. Tzv. sociální podniky se jim proto snaží dát zaměstnání a tím i novou šanci. Jenže jejich ukotvení v legislativě a také větší podpora ze strany státu dlouhodobě chybí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Najít a udržet si práci není pro lidi se sociálním handicapem snadné. Pomoci jim v tom můžou speciální firmy, které se tréninkem takových zaměstnanců zabývají.

Honza trpí schizofrenií a v minulosti se ocitl také na ulici. „Já jsem Honza. Momentálně, jak nám říkala paní ředitelka, balíme dárečky. Už tady pracuji kolem třech dní a předtím čtyři dny na jiné pozici,“ popsal Radiožurnálu.

Uplatnění na trhu práce by kvůli Honza hledal obtížně. Přesto ale pracovat chce a tak mu pomocnou ruku podal sociální podnik Restart.

Stát vyplatil dohromady téměř sedm miliard korun jako jednorázový příspěvek na 1,4 milionu dětí

Číst článek

Ten se snaží dávat šanci právě osobám se sociálním znevýhodněním. „Zaměstnáme je, a potom, co získají pracovní dovednosti, kompetence, a poté, co se stabilizuje jejich osobní situace, tak je vlastně chceme přimět k tomu, aby si našli zaměstnání na volném trhu práce,“ vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork, která obchody Restart provozuje.

Sociální podniky se ale nezaměřují jen na zaměstnávání lidí se sociálním handicapem. „Většina v České republice pracuje s lidmi se zdravotním handicapem a ty taky veřejnost více zná,“ dodává.

Slevy na daních

V české legislativě ale dlouhodobě chybí vymezení sociálního podniku. Několik předchozích pokusů skončilo nezdarem.

Opozice nadále kritizuje vládní důchodovou novelu. Koalice očekávání obstrukce i noční jednání

Číst článek

„Sociální podnik je něco, co zná v České republice pouze praxe a nikoliv zákon. Naproti tomu v zahraničí je to obvyklá platforma nějakého podnikatelského subjektu, který v rámci podnikatelské činnosti má také vydefinovaný společensky prospěšný cíl,“ popisuje Ondřej Závodský z ministerstva práce a sociálních věcí, který nový návrh zákona o registrovaném sociálním podniku připravuje.

Počítá mimo jiné s výraznou podporou těchto zaměstnavatelů a to skrze různé slevy – například na pojistném za znevýhodněného zaměstnance nebo na daních. Registrované sociální podniky by navíc mohly mít snažší přístup k veřejným zakázkám.

„Přicházíme s konceptem, že v rámci takové aktivity je potřeba zaměstnávat určité procento lidí s nějakým zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. A zároveň výměnou za to, že státu a společnosti takový subjekt pomáhá, tak má získat vypočtený přehled určitých výhod pro jejich podnikání,“ objasnil Závodský. 

Kam tečou dotace. V roce 2025 jich má být za 527 miliard, skoro půlka jde do škol, ukazuje dokument

Číst článek

Návrh nového zákona nedávno prošel mezirezortním připomínkovým řízením. Výhrad se k němu našlo přes 500. Připomínky navíc mají i organizace, které sociální podniky sdružují. Například TESSEA zastřešuje více než 70 sociálních podniků.

„Chtěli jsme, aby zákon upravoval nejen integrační sociální podniky - to jsou ty, co se zabývají integrací na trh práce -, ale aby se třeba zabýval i neziskovým sektrem, který působí v této sféře. Aby se zabýval sociálními podniky, kteří působí v enviormentální sféře,“ uvedl ředitel společnosti TESSEA Karel Machotka. Přiznává, že se mu zákon v současné podobě nelíbí.

Podle Ondřeje Závodského se ale současný koncept měnit nebude. „V tuto chvíli je na stole nějaký koncept, který je prodiskutovaný s širokou odbornou veřejností a v takovém případě jej měnit nechceme,“ vysvětlil.

Dalšími připomínkami, mezi které patří například nevyjasněnost dopadů na státní rozpočet, se bude ministerstvo zabývat v následujících týdnech. Na konci srpna pak předpokládá předložení návrhu zákona legislativní radě vlády.

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme