Způsobuje nedostatek serotoninu deprese? Nová studie zpochybňuje rozšířené užívání antidepresiv

Skupina vědců zpochybnila časté užívání antidepresiv poté, co v rozsáhlé studii zjistila, že „neexistuje žádný jasný důkaz“, podle kterého by za depresi mohla nízká hladina serotoninu. Počet předepsaných antidepresiv se od 90. let minulého století dramaticky zvýšil, v Anglii je nyní užívá každý šestý dospělý a dvě procenta dospívajících. Další miliony lidí na celém světě je užívají pravidelně, píše britský deník The Guardian.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychologická poradna (ilustrační foto)

Nová studie zpochybňuje rozšířené užívání antidepresiv, miliony lidí je berou pravidelně | Foto: Fotobanka Profimedia

„Mnoho lidí antidepresiva užívá, protože jsou přesvědčeni, že jejich deprese má biochemickou příčinu. Podle nového výzkumu však toto přesvědčení není podloženo důkazy,“ tvrdí hlavní autorka studie Joanna Moncrieffová, profesorka psychiatrie na University College London a psychiatrička v North East London NHS Foundation Trust.

„Prokázat negativní tvrzení je vždy obtížné, ale myslím, že po značném množství výzkumů prováděných po několik desetiletí můžeme s jistotou říci, že neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že by deprese byla způsobena nižší hladinou nebo sníženou aktivitou serotoninu,“ říká Moncrieffová.

V Česku roste spotřeba antidepresiv. Psychiatrů je přitom velký nedostatek

Číst článek

„Tisíce lidí trpí při užívání antidepresiv vedlejšími účinky, a to včetně závažných abstinenčních příznaků, které se mohou objevit po jejich vysazení. Přesto se počet předepsaných léků stále zvyšuje. Domníváme se, že situace je částečně způsobena mylným přesvědčením, že deprese jsou následkem chemické nerovnováhy,“ upozorňuje profesorka.

Podle deníku The Guardian ze studie vyplývá, že nízkou hladinu serotoninu nebo chemickou nerovnováhu za příčinu deprese považuje 85 až 90 procent veřejnosti.

Profesorka Moncrieffová dodává, že je nejvyšší čas na to, aby se veřejnost dozvěděla, že toto tvrzení není nijak vědecky podložené. Podle nové studie by také lidé měli mít více informací o dalších možnostech léčby.

Studie má i své kritiky

Jiní odborníci, včetně těch z Royal College of Psychiatrists, zjištění nicméně zpochybnili a vyzvali, aby lidé léky užívat nepřestávali. Antidepresiva podle jejich názoru stále zůstávají účinná.

„Antidepresiva jsou účinnou, doporučenou léčbou deprese, kterou lze předepisovat i u řady fyzických a psychických onemocnění. Na základě tohoto přehledu bychom nikomu nedoporučovali, aby přestal svá antidepresiva užívat. Těm, kdo mají obavy ohledně své medikace, doporučujeme, aby se obrátili na svého praktického lékaře," uvedl mluvčí Royal College of Psychiatrists.

Většina antidepresiv jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), o nichž se původně tvrdilo, že jejich působením se upravuje abnormálně nízká hladina serotoninu.

25 let psychiatrické péče v datech: spotřeba antidepresiv roste, od léčeben směřujeme k ambulancím

Číst článek

Studiemi, zkoumajícími vztah mezi serotoninem a depresemi, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí, se zabýval i článek uveřejněný v časopise Molecular Psychiatry.

Jedním ze závěrů bylo, že výzkumy porovnávající hladiny serotoninu a jeho rozkladných produktů v krvi nebo mozkových tekutinách nezjistily žádný rozdíl mezi pacienty s diagnostikovanou depresí a zdravými lidmi.

Autoři se také zabývali studiemi, v jejichž rámci byla hladina serotoninu u stovek lidí uměle snížena. Dospěli k závěru, že snížení jeho hladiny daným způsobem depresi u dotyčných zdravých dobrovolníků nevyvolalo.

Jiné studie se pro změnu zaměřovaly na vliv stresujících životních událostí. Zjistily, že čím více takových období člověk zažil, tím pravděpodobněji trpěl depresí, což ukazuje na důležitost vnějších aspektů.

Nevíme, co antidepresiva způsobují mozku

Podle zmíněného výzkumu existují důkazy i z dalších studií o tom, že antidepresiva skutečně mohou dlouhodobě vyvolávat nízkou hladinu serotoninu.

Spotřeba psychofarmak za 25 let vzrostla šestinásobně. ‚V pořádku, jen pozor na starší léky,‘ říká psychiatr

Číst článek

„Podle našeho názoru by se pacientům nemělo tvrdit, že příčinou deprese je nízká hladina serotoninu nebo chemická nerovnováha. Také není vhodné jim namlouvat, že antidepresiva se zaměřují na tyto neprokázané abnormality,“ říká Moncrieffová.

„Nerozumíme tomu, co přesně antidepresiva mozku způsobují, a podávání podobných mylných informací lidem brání v dobře podloženém rozhodnutí, zda antidepresiva užívat, či nikoli,“ upozorňuje psychiatrička.

Studii ale oponuje také Michael Bloomfield, psychiatr a hlavní klinický výzkumný pracovník na University College London. „Mnozí z nás vědí, že užívání paracetamolu může být při bolestech hlavy užitečné, a myslím, že nikdo nevěří, že bolesti hlavy způsobuje jeho nedostatečné množství v mozku. Stejná logika platí i pro deprese a léky používané k jejich léčbě,“ tvrdí psychiatr. 

„Existují konzistentní důkazy o tom, že antidepresiva mohou být při léčbě deprese užitečná a mohou zachránit život,“ dodává Bloomfield.

ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme