Zařízení kombinuje spalování biomasy v podobě dřevěných pelet s tepelným čerpadlem. Chytrá řídící jednotka pak sama vyhodnotí, kdy je výhodnější využít který zdroj.
Spisovatel Pavel Radosta představil titul Šaman ze země mamutů, který čtenáře vrací do pravěkého světa. Cílem autora je reflektovat nové poznatky, které přinesla moderní věda.
Výtisků kramářský knih se dochovaly desetitisíce. Jejich témata, materiál, písmo a dobový kontext v posledních pěti letech zkoumalo patnáct vědců, filologů, etnografů, muzikologů a dalších.
„Vidíte, jak se na nějaký problém trápící výzkumníky formuje stanovisko, které se pak snaží být uhlazeno do diplomatické formy. To aby to nikoho neurazilo,“ popsal jednání ESA vědec Petr Brož.
„Dánská síla a spása.“ To byla podle nápisů na runových kamenech vikingská královna Thyra. Výzkum teď ukázal, že tato současnice našeho svatého Václava byla mnohem mocnější, než se zdálo.
Projevuje se podobně jako závislost na alkoholu nebo kokainu. Mezi příznaky závislosti na průmyslově zpracovaných potravinách patří nekontrolovatelná konzumace a nadužívání.
Cílem vědců, kteří vytvořili takzvanou Vesuvskou výzvu, je vyluštit text papyrových svitků z Herculanea – města, které v prvním století poničil sopečný výbuch.
Vědci hledají odpověď na otázku, jak vlastně tak malé zvíře, jako je kočka, dokáže vydat tak hluboký zvuk. Mňoukání žádná záhada není. Předení ano, protože mívá frekvenci 20 až 30 Hertzů.
Nový výzkum se zaměří na zvuky přírody a jejich pozitivní vliv na obyvatele domů s pečovatelskou službou. Výzkumníci z Univerzity v Gloucestershire budou seniorům pouštět zvukové stopy přírody.
„Pozorování evropského klimatu má dlouhou historii. Víme díky tomu, jak se změnilo,“ říká šéf klimatické služby Copernicus, která pozoruje změny klimatu z vesmíru.
S členstvím České republiky v NATO jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR.
Na Univerzitě Tomáše Bati mají celé Centrum výzkumu obouvání. Na podzim tam má vzniknout další laboratoř, která bude pomáhat lidem se špatnými chodidly.
Umělá inteligence může zvířatům ubližovat a diskriminovat je. Problém je v tom, že máme morální hodnoty příliš zahleděné do sebe, říká odbornice na etiku Leonie Bossertová z univerzity v Tübingenu.
NASA vytváří nový tým pro zkoumání neidentifikovatelných anomálních jevů. „Komerční americké satelity disponují schopností rozeznat objekty i o velikosti několika metrů,“ stojí ve zprávě odborníků.
Bez ptáků a dalších hmyzožravců by se prales obnovoval mnohem hůř než dosud. Hmyz bez predátora by totiž víc okusoval rostliny a to by poškodilo schopnost pralesa se obnovit, zjistil tým Kateřiny Sam.
Naklonování ovce Dolly otevřelo cestu bezprecedentnímu výzkumu možností genetické manipulace chovných zvířat. Metoda je teoreticky použitelná i v případě člověka, a budila proto značné kontroverze.
Austrálie kvůli zhoršení zdravotního stavu jednoho z polárníků na své výzkumné stanici v Antarktidě vypravila ledoborec. Petr Horký popisuje život za jižním polárním kruhem.
„Český růst se v podstatě zastavil okolo roku 2009. Třeba Polsko roste mnohonásobně rychleji,“ upozorňuje ve vysílání Radiožurnálu viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Odbory dokonce zorganizovaly internetovou petici, kterou za několik dní podepsalo na tisíc vědců a vědeckých pracovníků. Obávají se politizace vědy a rušení ústavů, kvůli úsporám a majetku.