Británie jako první na světě schválila lék na úpravu DNA, bude léčit pacienty s krevním onemocněním

Britská léková agentura (MHRA) dnes jako první na světě schválila lék založený na metodě CRISPR, tedy takzvaných molekulárních nůžek, které umožňují s vysokou přesností upravovat DNA zvířat, rostlin či mikroorganismů. Agentury uvádějí, že jde o přípravek Casgevy určený k léčbě srpkovité anémie a beta-talasémie u pacientů starších dvanácti let. Jde o vrozená geneticky podmíněná krevní onemocnění.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

DNA

Autorky metody, Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnaová, získaly za její vývoj v roce 2020 Nobelovu cenu za chemii | Foto: mirerek8 | Zdroj: Pixabay / Pexels

Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru červených krvinek na protažené srpky. Tuto změnu způsobuje mutace genu pro produkci hemoglobinu. Podobně beta-talasémie vede k poklesu tvorby normálního hemoglobinu. Pokud tohoto hemoglobinu organismus nemá dostatek, červené krvinky neplní správně svoji funkci a tělo trpí nedostatkem kyslíku. Hemoglobin je součástí červených krvinek a je klíčový pro transport kyslíku z plic do tkání.

DNA zanecháváme všude. Vědci ji dokázali získat ze vzduchu i vody, varují před možným zneužitím

Číst článek

Metodu CRISPR lze cíleně využít u jednotlivých genů. Autorky této metody, Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnaová, za její vývoj získaly v roce 2020 Nobelovu cenu za chemii. Královská švédská akademie věd tehdy uvedla, že technologie by mohla naplnit sen o vyléčení dědičných chorob.

Přípravek Casgevy se používá ke změně chybných genů v kmenových buňkách kostní dřeně pacienta tak, aby dokázaly produkovat správně fungující hemoglobin, uvedla Britská léková agentura. Nemocnému jsou odebrány kmenové buňky kostní dřeně, aby byly ošetřeny v laboratoři, pak jsou pacientovi vráceny. Tato terapie sice vyžaduje několikatýdenní pobyt v nemocnici, účinkovat by ale mohla po zbytek života pacientů, píše agentura Deutsche Presse Agentur (DPA) s odvoláním na Britskou lékovou agenturu.

Trauma i životní styl se mohou generačně přenést. ‚Mění se genetika, ale nemění se DNA,‘ říká odborník

Číst článek

Srpkovitá anémie i beta-talasémie jsou bolestivá, celoživotní onemocnění, která někdy mohou být smrtelná. Julian Beach z Britské lékové agentury připomněl, že dosud byla jedinou trvalou možností léčby transplantace kostní dřeně, která obnáší hledání vhodného dárce i riziko odmítnutí dárcovských buněk.

Z dvaceti osmi pacientů se srpkovitou anémií, kterým byla v rámci klinické studie nasazena léčba přípravkem Casgevy, až 97 procent nemělo po celý rok žádné těžké projevy bolesti. U pacientů s beta-talasémií, kteří byli odkázáni na krevní transfúze, podle klinické studie 93 procent nejméně rok nepotřebovalo transfúzi červených krvinek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme