Šíření falešných důkazů i cílení na děti. Tabákový průmysl šíří dezinformace o e-cigaretách, zní z WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) obvinila tabákový průmysl, že ve svých marketingových kampaních vědomě šíří falešné informace o elektronických cigaretách a cílí je na děti. Tabákové firmy podle WHO financují a pouštějí do světa falešné důkazy, aby podpořily své argumenty, že tyto výrobky jsou méně škodlivé. WHO požaduje, aby jednotlivé státy zavedly přísnější regulaci elektronických cigaret.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektronické cigarety

Zdravotnická agentura OSN uvádí, že elektronické cigarety obsahující nikotin jsou vysoce návykové a zdraví škodlivé (ilustrační foto) | Foto: Paul Quezada-Neiman | Zdroj: Profimedia

Tabákové koncerny „lákají děti v raném věku, aby používaly elektronické cigarety a mohly se stát závislými na nikotinu“, řekl generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdravotnická agentura OSN uvádí, že elektronické cigarety obsahující nikotin jsou vysoce návykové a zdraví škodlivé:

„I když dlouhodobé zdravotní dopady nejsou plně prozkoumány, existují poznatky, že vytvářejí toxické látky. O některých z nich se ví, že způsobují rakovinu a zvyšují riziko onemocnění srdce a plic“.

Francie plánuje zakázat kouření na plážích, v parcích a v lesích. Zvažují i stopku pro elektronické cigarety

Číst článek

Používání e-cigaret také může mít dopad na vývoj mozku u mladých lidí a způsobit poruchy učení. Má také neblahý vliv na vývoj lidského plodu.

Po světě se prodávají elektronické cigarety s nejméně 16 000 příchutěmi. WHO znepokojuje to, že podíl mladých uživatelů elektronických cigaret se v mnoha zemích zvyšuje rychleji než v případě dospělých.

Upozorňuje, že i když uživatelé sociálních sítí obsah týkající se těchto výrobků sledují jen krátce, mohou jim pak věnovat více pozornosti a zaujímat vůči nim pozitivní postoj.

„Výsledky studií ukazují, že u mladých lidí, kteří používají elektronické cigarety, je skoro třikrát větší pravděpodobnost, že později během života budou kouřit,“ uvádí WHO.

Omezení atraktivity

Tato agentura doporučuje, aby země, kde se elektronické cigarety prodávají, zavedly silnou regulaci s cílem omezit jejich atraktivitu pro zákazníky. Jde o zákaz všech příchutí, omezení obsahu a kvality nikotinu a řádné zdanění těchto výrobků.

Ochucený zahřívaný tabák může vést k poklesu kouření. Jeho zákaz je kontroverzní, říká Mravčík

Číst článek

Agentura Reuters píše, že tabákový koncern Imperial Brands a společnost ANDS prodávající elektronické cigarety tvrdí, že tyto výrobky představují významně nižší zdravotní riziko než klasické kouření. Elektronické cigarety s příchutěmi považují za motivaci pro kuřáky, aby na ně přešli.

„Regulovat elektronické cigarety stejně jako cigarety by jedině posilovalo nepochopení ohledně relativity rizika vapování a znamenalo by to špatný signál pro kuřáky,“ řekla Marina Murphyová, zástupkyně ANDS pro vědecké a zdravotní záležitosti. Pozici WHO považuje za „odtrženou od reality“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme