Nebezpečné může být i 'kouření ze třetí ruky.' Jedovaté látky zůstávají na oblečení nebo nábytku

Chemické pozůstatky cigaretového kouře mohou být nebezpečné podobně jako pasivní kouření. Vyplývá to z výzkumu provedeného na Kalifornské univerzitě v Riverside. Jedovaté látky podle vědců zůstávají na oblečení nebo nábytku a ohrožují i ty, kteří nebyli přímo přítomni kouření samotnému.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření, cigarety (ilustrační foto)

Kouření, cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle výsledků výzkumu se zdá, že stačí být v prostředí, kde se pravidelně kouří, aby bylo možné cítit zdravotní následky. Toxiny vznikající při kouření se usazují na oblečení, kobercích a nábytku a podle současných výzkumů nejsou snadno odstranitelné běžnými prostředky, což vědci prokázali už v roce 2003. Jedovaté látky tak v domácnostech zůstávají a vlivem působení vzduchu se také mohou měnit na karcinogeny.

Kouření i antikoncepce zvyšuje riziko výskytu trombózy. Ročně na ni v Evropě zemře půl milionu lidí

Číst článek

Působí tak další škody na zdraví, což je hlavní objev týmu doktorky Martins-Greenové, která nechala skupinu myší žít šest měsíců ve výběhu s kusy oblečení a koberců, které předtím byly v uměle vytvořeném kuřáckém prostředí. Cigarety tak místo lidí vykouřil speciální přístroj, který spotřeboval dvě krabičky denně.

Myši už po prvním měsíci měly v těle o polovinu více látek spojovaných se zánětem. Už po dvou měsících pak vědci u hlodavců pozorovali poškození jater a mozku. V průběhu experimentu zvířatům také výrazně vzrostla hladina kortizolu v krvi.

Velké množství tohoto hormonu vědci spojují s oslabeným imunitním systémem a tloustnutím. Rostla jim také hladina inzulinu a glukózy v krvi. Podobné hodnoty jako měly myši, jsou zpravidla vysokým rizikem rozvoje cukrovky.

Zda se podobná rizika vztahují i na lidi, nelze bez dalších výzkumů potvrdit. Podle Taylora Hayse z americké Mayo Clinic jsou takovéto závěry pravděpodobné a odpovídaly by současným poznatkům. Jak ale autoři výzkumu ve své práci popisují, fenomén THS, tedy "kouření ze třetí ruky", není zatím vědecky příliš prozkoumaný.

Pro kuřáky to znamená, že pokud kouří, ohrožují tím zejména své blízké a to i v případě, že s cigaretami odchází mimo domov a nekouří přímo před nimi. Typickým nosičem toxinů jsou podle vědců bavlněné košile.

Nejvíce ohrožené jsou pak podle Jonathana Winickoffa z Massachusetské nemocnice děti, které dýchají rychleji a jsou více v kontaktu s různými povrchy v domácnostech. Ty tak tímto způsobem mohou oproti dospělým dostávat až dvacetinásobnou dávku jedovatých látek.

Vědci také upozorňují na sádrokartonové povrchy, které do sebe kouř velmi dobře absorbují. Jediným řešením je podle nich úplná výměna sádrokartonů.

Poznamenávají ale také, že veškerá ohrožení zdraví se týkají dlouhodobého vystavení lidského organismu, jednorázový pobyt v podobném prostředí podle vědců není rizikový. U myší se ale první zdravotní následky projevily už po měsíci.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme