Praha je mezi 100 městy s nejlepší nemocniční péčí na světě. Žebříček ovládlo Tokio

Mezi stovkou měst, která mají nejlepší nemocniční péči na světě, se umístila také Praha. Žebříček sestavila start-upová firma Medbelle, která při jeho vytváření brala v úvahu nejen kvalitu lékařské péče, ale také její dostupnost pro všechny občany a infrastrukturu v dané lokalitě.

Londýn/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, příjem

Pod kvalitu péče ale spadala v průzkumu spokojenost pacientů. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejlépe dopadlo Tokio, na druhém místě skončil Boston, třetí byl Londýn a čtvrtá Paříž. Do první stovky se těsně dostala i česká metropole, která je na 99. příčce; žebříček uzavírá Dubaj. V dílčích přehledech si Praha vedla dobře především v dostupnosti lékařské péče.

Na zdravotní péči půjde příští rok 335 miliard korun. Odbory chtějí částku navýšit o rezervy pojišťoven

Číst článek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vnímá umístění Prahy jako celorepublikový úspěch, protože v metropoli se soustřeďuje řada klíčových vysoce specializovaných center pro pacienty z celé země.

„Žebříček sledoval nejen kvalitu péče, ale také její dostupnost pro všechny občany a místní infrastrukturu. Právě to jsou aspekty, na kterých se snažíme pracovat napříč zdravotnickými zařízeními po celé republice. Zlepšujeme organizaci péče, zavádíme motivační systém úhrad, kontrolujeme dostupnost péče a řešíme nedostatek zdravotníků. Pokud tedy budeme krok za krokem pokračovat v nastaveném směru, stane se umístění v první stovce nemocniční péče samozřejmostí,“ uvedl Vojtěch.

Péče pro všechny

Společnost Medbelle upozornila na to, že pro obyvatele není důležité jen to, zda má příslušné město špičkovou nemocnici, ale také infrastruktura a fakt, že péče je k dispozici pro všechny občany. Pokud nemají lidé ke zdravotní péči snadný přístup, je stále co zlepšovat, podotkla firma.

Zatímco pod kvalitu péče spadala v průzkumu spokojenost pacientů nebo třeba úspěšnost léčby rakoviny, do položky infrastruktura byl zahrnut počet špičkových nemocnic a předních lékařských univerzit v určitém městě, počet nemocničních lůžek na obyvatele nebo počet zdravotních sester, chirurgů a psychiatrů na obyvatele. O dostupnosti péče vypovídala cena léků či otázka, zda zdravotnická zařízení slouží všem občanům, nebo pouze bohatým a privilegovaným.

Britská společnost Medbelle v současné době pracuje na projektu takzvané digitální nemocnice, který má umožnit pacientům rezervovat si zdravotní procedury prostřednictvím webové či mobilní platformy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme