Agrofert má vrátit dotaci, kterou Brusel neproplatí kvůli Babišově střetu. Zemědělský fond verdikt nezměnil

Dceřinka Agrofertu má vrátit dotaci zhruba 1,6 milionu korun, kterou Evropská komise neproplatila Česku kvůli střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Státní zemědělský intervenční fond nezměnil své dřívější rozhodnutí, které padlo už v říjnu loňského roku. Zabývat případem se jeho úředníci museli znovu poté, co letos v březnu koncern z Babišových svěřenských fondů uspěl s odvoláním u resortu zemědělství. Do spisu ale jen doplnili dokumenty.

Praha (Aktualizováno: 12:33 24. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Agrofertu v Praze 4. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výhrady ministerstva zemědělství k rozhodnutí fondu o vrácení dotace společnosti Schrom Farms byly procesního charakteru,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí fondu Luďka Raimondová. Úředníci teď do spisu pouze doplnili některé dokumenty.

Agrofert uspěl. Zemědělský fond znovu řeší dotaci, kterou Brusel neproplatí kvůli Babišově střetu

Číst článek

Dceřiná společnost koncernu teď bude mít čas se k nim vyjádřit. „Poté fond přistoupí k dalším procesním krokům,“ uvedla Raimondová.

Mluvčí Agrofert Pavel Heřmanský se k vracení dotace nechtěl vyjdřovat. „Probíhající řízení ani protiprávně uniklé informace z nich nekomentujeme,“ napsal. Celá záležitost totiž není ještě definitivně skončená a po vyjádření Agrofertu by měla opět putovat na stůl ministerstvu zemědělství.

Dotaci, která měla být spolufinancovaná z unijních peněz, odmítla proplatit Evropská komise. Spadá totiž do období vládního angažmá Andreje Babiše, a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. Kvůli tomu a dalším pochybením Komise Česku vystavila pokutu přesahující 82 milionů korun. Můžete si o tom přečíst ZDE.

Část z pokuty tvoří právě dotace pro Schrom Farms. Jedná se o jedinou „problémovou“ dotaci. Státní zemědělský fond totiž poté, co v Česku proběhla evropská auditní mise prověřující střet zájmů, preventivně veškeré projekty dceřinek Agrofertu pozastavil. S výjimkou této jediné. Po ukončení auditu tak loni v říjnu přistoupil k jejímu odnětí.

Agrofertu se ale rozhodnutí nelíbilo. Mluvčí Heřmanský opakovaně uvedl, že s dotací bylo vše v pořádku. Loni na podzim se proto firma odvolala k ministerstvu zemědělství. A to letos v březnu stížnosti vyhovělo. Podle fondu se ale jednalo o procesní výhrady, které neměly žádnou šanci změnit verdikt vedení fondu o vracení dotace.

Modernizace farmy

Dceřinka koncernu použila peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku. Farma, která produkuje až šest milionů násadových vajec ročně, investovala do moderní technologie více než 7,7 milionu korun. O dotaci poté požádala Státní zemědělský fond, šlo o bezmála 1,6 milionu korun. Zhruba polovinu (31 tisíc eur) měl tvořit příspěvek z Bruselu.

Moderní farma a žaloba. Co víme o dotaci, kvůli níž Brusel pokutoval české úřady za Babišův střet

Číst článek

Minulá vláda pod Babišovým vedením kvůli tomu, že Evropská komise odmítla dotaci proplatit, Brusel zažalovala. Tehdy ale ještě nebyl audit ke střetu zájmů ukončen a podle soudu tak nebylo jisté, zda peníze od Komise Česko dostane. Stížnost proto tehdy pozastavilo.

Kabinet Petra Fialy (ODS) měl ale od počátku k Babišově střetu odmítavý postoj a několikrát avizoval, že se kvůli němu nehodlá před unijním tribunálem soudit. Loni v září proto žalobu stáhl.

Státní zemědělský intervenční fond řeší vedle zhruba 1,6 milionu korun pro farmu další necelou třicítku dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Ty byly kvůli auditu už před lety pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu.

Dohromady jde o projekty za více než půl miliardy korun, které měla Evropská unie podpořit asi 200 miliony korun. Některé firmy tak dostávají informaci o přidělení „nulové dotace“, další pak o zamítnutí, jak už dříve informoval iROZHLAS.cz.

Audit ke střetu zájmů proběhl na českých úřadech na začátku roku 2019. Unijní auditoři se zaměřili na dotace pro Agrofert, které koncern čerpal v době Babišova vládního angažmá. Kontroloři došli k závěru, že tehdejší premiér byl v době, kdy seděl ve vládě, ve střetu, a koncern tak neměl na řadu dotací nárok.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme