Agrofert zažaloval resort životního prostředí. Nelíbí se mu, že už přes rok čeká na rozhodnutí o dotacích

Agrofert ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO) podal dvě žaloby na nečinnost na ministerstvo životního prostředí, zjistil iROZHLAS.cz. Jeho úředníci nebyli ani po více než roce schopní rozhodnout o dvojici žádostí o dotace. Ty totiž spadají do období, kdy se na Babiše jako premiéra vztahoval zákon o střetu zájmů. Obavy měli úředníci i z unijní legislativy. Problém přitom řešili už na meziresortním jednání loni v březnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Agrofertu v Praze 4. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Agrofert podal na ministerstvo životního prostředí, které spravuje Operační program Životní prostředí, dvě žaloby. „Týkají se nečinnosti ve věci rozhodnutí o žádostech o podporu dvou projektů,“ uvedla mluvčí úřadu Lucie Ješátková.

Babišův střet má být vyřešený, úředníci ale dál nevědí, co s dotacemi. Mohl spolurozhodovat, psali do Bruselu

Číst článek

O dotace dceřinky Agrofertu požádaly ještě v době, kdy byl Andrej Babiš ve vládě, skončily ale v tzv. zásobníků projektů. Zjednodušeně řečeno na seznamu žádostí o dotace, které jsou způsobilé pro čerpání, ale nebyl na ně dostatek peněz. To se ale už před více než rokem změnilo.

Úředníci si s žádostmi nevěděli rady. Loni v březnu se kvůli tomu sešla třináctka zástupců různých úřadů, které rozdělují unijní dotace, na ministerstvu pro místní rozvoj. Řešili, jestli dotace ze zásobníků podané ještě za Babišovy vlády mohou nyní firmám přiklepnout. A to i z pohledu evropské legislativy ke střetu zájmů, ta je totiž přísnější než tuzemská. Server iROZHLAS.cz jednání popsal ZDE.

V horizontu měsíců

Vedení holdingu se k žalobám nechtělo vyjádřit. „Platí, že to nebudeme jakkoliv komentovat,“ uvedl pouze mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Podrobnosti o žalobách nesdělila ani mluvčí ministerstva Ješátková.

Pět žalob na nečinnost. Agrofert kvůli dotacím loni žaloval resort průmyslu, vadilo mu dlouhé čekání

Číst článek

„Předpokládáme, že nehledě na průběh soudních řízení bude o projektech rozhodnuto v horizontu příštích měsíců,“ uvedla pouze. Dotaz, proč ani rok po zmíněném jednání na ministerstvu pro místní rozvoj nemá ministerstvo o žádostech jasno, nechala bez odpovědi.

Není to přitom poprvé, co se Agrofert se žalobou na nečinnost tuzemských úřadů obrátil na soud. V roce 2021 tímto způsobem zažalovalo ministerstvo průmyslu a obchodu dokonce pět dceřinek koncernu. Důvod byl stejný jako v aktuálním případě, úředníci měsíce a v některých případech i roky nerozhodli kvůli riziku střetu zájmů o podaných žádostech o dotace. Agrofert tehdy se svými stížnostmi na průtahy uspěl.

Váhání úřadů bylo a je dáno auditem ke střetu zájmů Evropské komise, který v Česku proběhl na začátku roku 2019 a který se zaměřil na osobu tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotace pro koncern Agrofert, který má vložený ve svěřenských fondech.

Audit byl uzavřen s jasným výsledkem: Babiš byl jako člen vlády ve střetu zájmů a dceřinky koncernu neměly během jeho vládního angažmá na evropské dotace nárok, a ty vyplacené by tak měl vrátit. Bývalý premiér a šéf hnutí ANO ale jakýkoliv konflikt zájmů odmítá.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme