Armáda chce šetřit hlavně na důchodových dávkách

Především na takzvaných výsluhových dávkách, na které mají nárok délesloužící vojáci z povolání, a také snížením přídavků na bydlení ministerstvo obrany ušetří příští rok 850 milionů korun. Česko zároveň odloží svůj vstup do organizace NATO, která provozuje radarové letouny AWACS, a nebude tak muset platit členský poplatek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci

vojáci | Foto: Armáda ČR

Vláda začátkem týdne rozhodla, že úřady a instituce seškrtají své rozpočty na příští rok dohromady o deset miliard korun. Armáda původně plánovala hospodařit s 53 miliardami, přičemž na letošek dostala necelých 51 miliard.

Mluvčí Čírtek vysvětluje, jak ministerstvo ušetří na vojenských důchodech a dalších dávkách. "Budeme usilovat o to, aby stávající profesionální vojáci, kterým se ruší funkce, neodcházeli z armády, ale šli na funkci jinou, která se nově vytváří."

Třeba vojákům, kteří slouží v armádě přes 25 let, náleží po odchodu do zálohy měsíční příspěvek od 20 do 30 tisíc korun. Ministerstvo také sníží v řádu několika stokorun přídavky na bydlení, na něž mají nárok všichni vojáci z povolání bez služebního bytu. Jejich výše se pohybuje od osmi do deseti tisíc měsíčně.

Ačkoliv budou škrty podle Čírtka citelné, na zahájené reformě armády nic nezmění. "Účast v zahraničních misích nebude ohrožena, vyzbrojovací projekty nebudou ohroženy, žádná posádka se nebude rušit, reforma ozbrojených sil jede dál," potvrdil mluvčí.

Ministr obrany Karel Kühnl dnes řekl, že peníze je na letošní rok připraven ušetřit. Opět ale zopakoval obavy, že citelné snížení rozpočtu v dalších letech by znamenalo nutnost přepracovat reformu celé armády.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme