Kontrolní stanice na Bečvě má zajištěný provoz jen do konce roku. Ministerstvo na něj opět hledá peníze

Už rok a půl hlídá kvalitu vody v řece Bečvě speciální měřící stanice. Financování jejího provozu je ale zajištěno pouze do konce letošního roku. Ministerstvo životního prostředí zatím nenašlo shodu na tom, kdo a jak se bude na provozu dále podílet. Podobná situace přitom nastala již v červnu, kdy ministerstvo otázku řešilo na poslední chvíli.

Původní zpráva Valašské Meziříčí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otrava řeky Bečvy způsobila úhyn několika desítek tun ryb

Otrava řeky Bečvy způsobila úhyn několika desítek tun ryb | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„V tuto chvíli nadále probíhá jednání mezi ministerstvem životního prostředí, krajským úřadem Zlínského kraje a městem Valašské Meziříčí o budoucím financování,“ reagovalo ministerstvo stroze na sérii dotazů.

Jaký osud čeká měřicí stanici na Bečvě? Ministerstvo na poslední chvíli řeší, jak projekt financovat

Číst článek

Peníze na provoz jsou totiž zajištěné pouze do konce letošního roku. Jedná se o částku zhruba 680 tisíc korun.

Přístroj monitorující znečištění toku umístil Výzkumný ústav vodohospodářský na řeku Bečvu během loňského léta. Funguje zjednodušeně tak, že v momentě, kdy se perloočky v nádobě začnou chovat zvláštně, systém vyhodnotí problém, odešle varování a automaticky odebere vzorky vody.

Ministerstvo životního prostředí navrhovalo, aby se náklady rozložily rovným dílem mezi něj, Zlínský kraj a Valašské Meziříčí. S tím ale město nesouhlasí.

„Připadá nám nespravedlivé, abychom financovali třetinu provozu vzhledem k tomu, že tato měřicí stanice kontroluje kvalitu vody z povodí přesahujícího tisíc kilometrů čtverečních, zatímco plocha katastru našeho města činí 32,2 kilometru čtverečního,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz starosta Robert Stržínek (ANO).

Objekt s měřícím přístrojem na břehu řeky u obce Lhotka nad Bečvou | Zdroj: Výzkumný ústav vodohospodářský

Spolu se zástupci kraje tedy navrhli, že kraj přispěje 200 tisíci a město 100 tisíci korunami. „Město Valašské Meziříčí má velký zájem na zachování kontinuálního měření v dané lokalitě. Dosavadní provoz této stanice nad jakoukoli pochybnost prokázal velký preventivní význam monitoringu,“ řekl Stržínek.

Kamerovýobraz perlooček v měřící stanici a jeho převod do grafické a číselné podoby | Zdroj: Výzkumný ústav vodohospodářský

Právě preventivní funkci již dříve vyzdvihoval pro server iROZHLAS.cz ředitel výzkumného ústavu Tomáš Fojtík.

„Domníváme se, že dobrý stav řeky Bečvy by mohl být přisouzen i preventivní funkci kontinuálního monitoringu, kdy je veřejně známo (tedy i potenciálním znečišťovatelům), že je monitoring prováděn 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Nespornou výhodou tohoto typu monitoringu je, že integrálně a neselektivně monitoruje všechny zdroje toxického znečištění v povodí nad stanicí,“ napsal.

Podobně nejasná situace přitom nastala již v polovině června, kdy ministerstvo na poslední chvíli řešilo další financování stanice, protože předchozí jednání zamrzla. Resort Petra Hladíka (KDU-ČSL) uvolnil peníze jen do konce letošního roku.

Katastrofa na Bečvě

K velké havárii na řece Bečvě došlo v září 2020, kterou podle vyšetřování způsobily kyanidy z jedné z okolních firem. Systém s perloočkami by katastrofě zabránit nedokázal, ale vedl by k rychlejšímu osvětlení, jaké chemikálie kdo do řeky vypustil.

Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Uhynuly při tom desítky tun ryb. Případ nyní projednává soud ve Vsetíně, vyslechnout by měl až 200 lidí. Státní zástupce obžaloval firmu Energoaqua.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme