Poslanci přes hodinu grilovali vyšetřovatele Čapího hnízda. ‚Dopustil se lži,‘ řekla poslankyně ANO

Poslanci z mandátového a imunitního výboru v úterý vyslechli vyšetřovatele případu Čapí hnízdo Pavla Nevtípila i státního zástupce Jaroslava Šarocha. Po zhruba čtyřech hodinách jednání přerušili. Znovu se sejdou příští úterý, kdy před ně předstoupí premiér Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO). Poté by mohl výbor ohledně policejní žádosti o vydání k trestnímu stíhání obou politiků dát sněmovně své stanovisko.

Praha (Aktualizováno: 17:57 9. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO)

Místopředsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO) | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Babiš s Faltýnkem přitom měli pozvánku už na úterní schůzi výboru, z jednání se ale omluvili. Chtějí se totiž nejdříve seznámit se závěrečnou zprávou Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF), to jim policie umožní až ve středu. Výbor žádosti o odklad slyšení vyhověl a oba politiky pozval znovu na příští úterý, přijít by měli v 8 hodin ráno.

Žadatel o dotaci na Čapí hnízdo uváděl nepravdivé informace, citují Hospodářské noviny ze zprávy OLAF

Číst článek

„Aby nebylo ohroženo projednání této věci na nadcházející schůzi sněmovny, stanovil si termín na osm hodin ráno. Pokud by se nedostavili, tak i přesto má mandátová a imunitní výbor ambici, aby rozhodl v této věci s konečnou platností, a sněmovna měla jasné doporučení, jak hlasovat,“ řekl k tomu předseda výboru Stanislav Grospič z KSČM.

O termínu další schůze se přitom mezi členy výboru vedla bouřlivá debata. Například poslankyně ODS Miroslava Němcová navrhovala, aby se poslanci opět sešli v nejzazším termínu, její návrh ale opakovaně neprošel.

„Nejhorší byla zjevná snaha nedospět k žádnému rozhodnutí a ta snaha vycházela od zástupců hnutí ANO, kteří bojkotovali veškeré mé návrhy na možný nový termín jednání výboru poté, co jsme shodli, že dáme novou příležitost panu Faltýnkovi a panu Babišovi na výbor přijít a říci své stanovisko," řekla serveru iROZHLAS.cz po jednání výboru zjevně rozčílená Němcová.

Jednání mandátového a imunitního výboru (zleva Jakub Michálek (Piráti), Petr Gazdík (STAN) a Miroslav Kalousek (TOP09) | Zdroj: ČTK

Obdobně přitom působil také předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík nebo předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který označil atmosféru během jednání výboru za „pracovní“. Podle Michálka se mezi členy navíc začala formovat hlasovací většina ANO a SPD, která bude proti vydání Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání.

„Hnutí ANO a SPD odložili další jednání, aby se nekonalo tento týden. Já jsem také navrhoval, aby výbor vydal usnesení, kterým vyjádří veřejný zájem na tom, aby se zveřejnila zpráva OLAF. Bohužel toto usnesení získalo pouze šest hlasů, opět hlasovalo hnutí ANO a SPD proti, takže usnesení neprošlo,“ prohlásil po jednání Michálek.

'Vyšetřovatel lhal'

Na jednání mandátového a imunitního výboru tak v úterý dorazil jen vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil (více o policistovi čtěte ZDE). Před poslanci mluvil zhruba hodinu a půl. Svůj výstup pražský detektiv posléze odmítl při odchodu ze sněmovny komentovat.

Sdílnější nebyl ani státní zástupce Jaroslav Šaroch, který dorazil po něm. „Nepřísluší mi to komentovat,“ uvedl pouze.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Jejich výstup před výborem posléze komentoval například Pirát Michálek, podle kterého se ani jeden z mužů se zprávou OLAF dosud neseznámil. Čeká se na český překlad.

Poslankyně hnutí ANO a náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá zas uvedla, že se vyšetřovatel Nevtípil přímo před poslanci dopustil lži.

Podezření z podvodu

Policie obvinila oba poslance už před volbami pro podezření z dotačního podvodu, Babiše i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Babiš i Faltýnek podezření související s evropskou dotací pro farmu Čapí hnízdo odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání.

Policie v případu stíhá i dalších devět lidí. V minulém volebním období sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím znovu imunitu v plném rozsahu.

kno, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme