Data pro model sbírala agentura STEM v období od 2. do 14. listopadu. Koncem října vyhlásily odbory termín protestů a stávky proti krokům vlády. Ta se uskuteční v pondělí.
K široké frontě „vlastenců“, jak se sami nazývají, pro volby do Evropského parlamentu nedojde a s největší pravděpodobností do nich půjdou roztříštění. A to pomůže sněmovní opozici ANO a SPD.
„Preferenčních hlasů jsem měl třikrát více než druhý kandidát na kandidátce za hnutí ANO. Vnímám to tak, že lidé mě nevolili kvůli hnutí ANO,“ říká Ivo Vondrák v rozhovoru pro Radiožurnál.
Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a místopředseda ANO Ivo Vondrák bude lídrem kandidátky Starostové a osobnosti pro kraj do krajských voleb za necelý rok.
„Piráti se snažili dát šanci i ženám na předních příčkách své kandidátky,“ popisuje bruselská zpravodajka Českého rozhlasu. Volební lídryni bude mít i hnutí ANO, a to exministryni Kláru Dostálovou.
Obě partaje jsou populistické, obě sedí v opozičních lavicích a obě už si plánují, jak se dostanou k moci. Pro Babišovo ANO je dnes Okamurova SPD hlavní politický spojenec i největší rival.
Další volby na dohled. A lídři už se chystají. Politické strany teď dávají dohromady kandidátky do eurovoleb 2024. Koho si prosadil Babiš a koho Fiala?
„Bez jakéhokoliv přechodného období se zavádí nové podmínky pro předčasné důchody. Když tento návrh schválila vláda, tak to přechodné období 13 měsíců tam bylo,“ poznamenala Alena Schillerová z ANO.
Hnutí ANO podle Babiše do voleb půjde s tím, že je nepřijatelné, aby ČR přišla v EU o právo veta. Chce také usilovat o to, aby Evropská komise neřídila Evropu, uvedl Babiš.
Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc. Debata před posledním, lednovým, hlasováním o nedůvěře trvala víc než 25 hodin.
„My jsme samozřejmě měli spoustu pozměňujících návrhů a pokud vím, tak nakonec byl odsouhlasen jeden. Z mých dvou neprošel ani jeden. Vládní většina je spokojená. My spokojeni nejsme,“ říká.
Poslanci ANO už v týdnu sesbírali podpisy nutné pro vyvolání hlasování, považují za nepřijatelné, aby ministrem vnitra zůstal předseda STAN Vít Rakušan. A to kvůli šifrovanému telefonu.
Lídr ANO Andrej Babiš pogratuloval Smeru k vítězství, ocenil i výsledek třetího Hlasu, zato k výsledku Progresivního Slovenska (PS) se nevyjádřil. S nimi přitom ANO sedí ve společné evropské frakci.
„Hnutí ANO čekalo na nějakou záminku pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Výrok o tom, že jsem volal řediteli České televize, abych ovlivnil vysílání, je čistokrevná lež,“ řekl ministr Radiožurnálu.
„Rajchl sice kritizuje vojenské dodávky na Ukrajinu, kritizuje angažmá Severoatlantické aliance. Ale vždycky se snaží, aby dokázal udržet určitou červenou linii, kterou nepřekročí,“ říká Jelínek.
Hnutí ANO v pátek podalo k Ústavnímu soudu návrh na zrušení části takzvaného lex Babiš 2, zpřísněného zákona o střetu zájmů. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, všichni kromě předsedy Andreje Babiše.
Opoziční hnutí ANO a SPD chtějí například snížení daňového zatížení nákladů na bydlení, stejně jako nižší sazbu daně z přidané hodnoty na balenou kojeneckou vodu, menstruační pomůcky a řezané květiny.
Poslanci měli projednávat především úpravy vládního návrhu úspor, tzv. konsolidačního balíčku. Samotné jednání se však zatím neblíží i kvůli dlouhým projevům opozice.
Hnutí ANO se chce obrátit na ústavní soudce kvůli schvalovací proceduře důchodové novely a případnému porušení principu očekávání lidí při rychlém zpřísnění předčasných důchodů.
Hnutí STAN by obdrželo 6,5 procenta hlasů. TOP 09 a sociální demokraté (SOCDEM) se pohybují na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny, získali by 5,5 procenta, respektive pět procent hlasů.
Starostové řeší dilema, kam se po eurovolbách přiklonit. „Liberální STAN“ totiž nyní sedí ve středo-pravicové Evropské lidové straně (EPP), nikoliv v liberální frakci Renew.
Rok 2033 je mezník, kdy by se v Česku podle plánů vlády mohlo přestat spalovat uhlí. Jak ale zjistil web iROZHLAS.cz a Radiožurnál, opozičním i některým koaličním politikům se tento termín nelíbí.
Dlouho to vypadalo, že nedochází k velkým přesunům podpory mezi vládní pětikoalicí a opozicí. Pokud ano, šlo o přesuny od jedné vládní strany k jiné, jinak byly obě skupiny v zákopech. To už neplatí.
Přijato. O sporných vládních změnách v penzích poslanci hlasovali ve středu od 12.30. Pevný čas stanovila Sněmovna podle návrhu koalice navzdory odporu opozice. A návrh prošel.
Na jedné straně prezident a liberální Piráti, STAN a TOP 09. Na druhé straně Česká biskupská konference a konzervativci z ANO, ODS, KDU-ČSL a SPD. Tak jsou rozložené síly ohledně Istanbulské úmluvy.