Dítě jako zranitelný uprchlík, matka ne. Od července se mění pravidla pro ubytování lidí z Ukrajiny

Do 1. července si řada ukrajinských uprchlíků bude muset najít nové bydlení. Začne totiž platit takzvaný Lex Ukrajina 5. Tento zákon například dělí uprchlíky na takzvané nezranitelné a zranitelné, mezi které patří děti, senioři, studenti, matky s dětmi do šesti let nebo invalidé a ti, kteří o ně pečují.

Humpolec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V bývalém domově mládeže v Rybitví bude ubytování pro 70 uprchlíků včetně dětí

V bývalém domově mládeže v Rybitví bude ubytování pro 70 uprchlíků včetně dětí | Foto: Ondřej Wolf | Zdroj: Český rozhlas

Takzvaní nezranitelní uprchlíci z Ukrajiny nebudou mít od července nárok na nouzové ubytování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Najít ubytování pro ukrajinské válečné uprchlíky mimo krajská zařízení není jednoduché

„Do konce června je nastavena podpora solidárním domácnostem tak, jak to bylo po celý uplynulý rok. Nově bude podpora v nouzovém ubytování platit pouze po 150 dní. Osoby, které nejsou zranitelné, tak budou moci dál bydlet, ale budou si muset zpravit podmínky s pronajímatelem a hradit si ubytování z vlastních zdrojů,“ shrnuje ředitelka Sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek ministerstva práce a sociálních věcí Iva Merhautová.

Dosud o podporu bydlení žádal ten, kdo uprchlíky ubytoval. Nově se o to budou muset starat sami lidé z Ukrajiny. „Bude to v rámci jedné žádosti o humanitární dávku,“ ujišťuje Merhautová.

‚Nechtějí Ukrajince‘

Například na Vysočině do kategorie nezranitelných spadá nově zhruba třetina ze 140 lidí, kteří bydlí v krajských zařízeních. Jedno z nich je v Humpolci.

Maxim s přítelkyní už v krajském zařízení v Humpolci bydlí přes rok. Že se bude muset na konci června vystěhovat, věděl několik měsíců. Během pár dnů se přestěhují do bytu v Jihlavě.

Šikana Ukrajinců v Česku se zhoršuje. ‚Souvisí to i s nástupem dezinformátorů,‘ říká právnička

Číst článek

„Obvolal jsem snad 1700 pronajímatelů a všichni mi řekli, že mají hodně zájemců, nebo že nechtějí Ukrajince,“ popisuje mladý muž.

Právě na lidi, jako je on a jeho přítelkyně, změna míří, potvrzuje Merhautová z ministerstva. Z nouzového ubytování by se měli přesunout.

Jenže najít bydlení pro ně nebylo tak jednoduché. Pomáhala jim s tím koordinátorka Liběna Matlachová. „Hledáme na realitkách, hledáme na bazarech, a když něco objevíme, obvoláváme a píšeme,“ říká.

Tohle ji poslední dny zaměstnává víc než dřív. „Blíží se termín, kdy mají odejít. Snažíme se pomáhat. Tady v okolí je problém sehnat ubytování, které by bylo cenově příhodné,“ upozorňuje.

V humpoleckém domově žije zhruba 100 lidí, 17 z nich si musí do července najít nové ubytování.

Co matka dětí?

Ministerstvo práce ale neupřesnilo, co dělat s matkami dětí, které mají víc než šest let. Děti spadají mezi zranitelné, ale matka je vedená jako nezranitelná.

„Nezranitelné osoby, které jsou ve společné domácnosti se zranitelnými, pochopitelně zůstanou dál bydlet v domovech Kraje Vysočina,“ ujišťuje krajský koordinátor pro adaptaci a integraci uprchlíků Petr Vaňek.

Jenže tento návrh musí posvětit ještě vedení kraje. Rámcově s ním ale souhlasí.

František Jirků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme