Rychlé vyvrácení dezinformací, malé povědomí o pravomocích, hodnotí monitoring prezidentské volby

Poslední prezidentské volby neovlivnila jasně koordinovaná dezinformační kampaň. Tak zní výsledek monitoringu organizace Prague Security Studies Institute (PSSI), která od října 2022 sledovala online veřejnou debatu o volbách. Podle ní byly výrazné hlavně pokusy očerňovat kandidáty zveličováním faktů o jejich minulosti. Nejvyužívanější platformou k šíření nepravdivých informací byl Facebook.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentské volby 2023

Pozorování podle tiskové zprávy PSSI potvrdilo, že manipulativní zprávy ve větší míře nepronikají do mainstreamu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Organizace se zaměřila na sledování čtyř kategorií: komunikaci kandidátů a politických subjektů na Facebooku, sledování činnosti dezinformačních webů a mainstreamových médií.

Pozorování podle tiskové zprávy PSSI potvrdilo, že narativy, které šíří okrajové platformy, ve větší míře nepronikají do mainstreamu. Problém ale nastává, když je převezmou a používají političtí aktéři, kteří je tak zviditelňují a marketingově na nich profitují. 

Pavel je s konečnou platností vítězem voleb, Nejvyšší správní soud rozhodl o stížnostech

Číst článek

K tomuto cíli jim nejvíce sloužil Facebook, nejpoužívanější sociální síť v Česku, která drží prvenství i v šíření dezinformací.

Oproti předchozím volbám docházelo k rychlejšímu vyvracení nepravdivých informací, a to jak z pozice médií, tak kandidátů.

Negativně se podle organizace naopak projevil nedostatek povědomí české společnosti o pravomocích prezidenta – hlavně v souvislosti s odvoláváním vlády a vyhlašováním mobilizace.

Po prvním kole volby pak zesílily manipulující zprávy o zapojení Česka do války na Ukrajině v případě, že bude zvolený Petr Pavel. Tyto zkreslené narativy však podle PSSI nebyly v online prostoru dominantní, vévodily spíše offline – billboardům nebo předvolebním televizním debatám.

V průběhu voleb se manipulativní obsah udržel na internetu převážně jen na webech, které jsou známé šířením dezinformací.

Na základě svých zjištění PSSI doporučila vypracovat legislativní základ pro potírání dlouhodobého a systematického šíření dezinformací, demonetizovat weby, které je rozšiřují, a vzdělávat obyvatelstvo v oblasti pravomocí ústavních činitelů.

Tereza Genserková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme