Státní zástupkyně žádá pro Feriho ‚okolo tří let‘ vězení. Trvám na své nevině, reaguje expolitik

Po téměř roce se chýlí ke konci soud s bývalým poslancem a někdejší tváří strany TOP 09 Dominikem Ferim, který čelí obžalobě ze dvou znásilnění a pokusu o něj. Soudkyně Lenka Hájková vyhradila celé úterý na závěrečné řeči. V těch státní zástupkyně uvedla, že prakticky neexistují polehčující okolnosti a navrhla Ferimu trest „okolo tří let“ vězení. Expolitik kontroval tím, že její argumentace je vnitřně rozporná a nelogická a že trvá na své nevině.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:38 31. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s Dominikem Ferim

Obžalovaný exposlanec Dominik Feri, za ním jeho obhájkyně Zuzana Smítková | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Státní zástupkyně navrhla Ferimu na závěr své řeči nepodmíněný trest „kolem tří let“ vězení. „Jedinou polehčující okolností, kterou jsem u obžalovaného nalezla, je jeho čistý rejstřík. Nelituje, neprošel sebereflexí, dopady na oběti jsou dalekosáhlé,“ vysvětlila svůj návrh.

‚Když jsem ho odmítla, vyhodil mě ze stáže.‘ Svědkyně před soudem vypověděla o zkušenosti s Ferim

Číst článek

Ve své řeči dále uvedla, že nevylučuje to, co obžalovaný Dominik Feri neustále při své obhajobě opakoval – že neměl nouzi o ženy a že jsou i takové, které s ním mají pozitivní zkušenosti.

„Mohou být ženy, které s ním mají pozitivní zkušenost. Nicméně toto trestní řízení svědčí o chování, kdy ze strany žen nebyla na jeho návrhy kladná odezva,“ řekla před soudem Petra Gřivnová s tím, že právě tyto skutky jsou důležité, protože právě pro ně byla obžaloba podaná.

Zkritizovala také snahu Feriho poškozené ženy znevěrohodnit. „Obžalovaný zpochybnil dopady na jejich psychické zdraví a sexuální život,“ podotkla Gřivnová s tím, že jeho argumentace je založená na stereotypu „dokonalé oběti ve smyslu: kdyby to nechtěla, tak se ubrání“.

Ve zkratce také shrnula další případy, které se nakonec do trestního řízení nedostaly. „K odložení případů došlo z důvodů právních,“ upozornila a jedním dechem ale dodala, že se výrazně neliší od žalovaných případů. „Psychická manipulace, disrespekt, překračování mantinelů,“ popsala údajné chování žalovaného exposlance státní zástupkyně.

‚Manipulace a překračování mantinelů‘

Státní zástupkyně pokračovala popisem jednotlivých případů. K prvnímu skutku mělo dojít v březnu 2016 ve Feriho bytě, kde se měl podle žalobkyně exposlanec pokusit sahat na tehdy ještě nezletilou dívku a líbat ji. Nakonec jí měl podle obžaloby nabídnout nealkoholický nápoj, po jehož požití se dostala do „stavu částečné ztráty vědomí“. Feri s ní pak měl – opět podle spisu – provádět třeba i orální sex.

Markéta Pekarová Adamová: Iluze už jsem v politice ztratila. Ale dokud mám ideály, tak v ní budu

Číst článek

„Chápu tento čin za prokázaný. Bylo spolehlivě prokázáno, že obžalovaná dávala od samého počátku najevo, že si s ním sexuální styk nepřeje,“ řekla státní zástupkyně.

Druhý skutek se stal o více než půl roku později ve stejném bytě. Feri tehdy měl mít s ženou pohlavní styk navzdory jejímu nesouhlasu. „Říkala mu: ‚Prosím, nech toho.‘ Dávala jasně najevo, že si s ním styk nepřeje,“ popsala Gřivnová s tím, že „poškozená nemá z trestního stíhání žádný zisk“ a že si z činu odnáší psychické následky.

Na skutečnot, že ženy nemají motivaci si žalované skutky vymýšlet, poukazovala také jejich zmocněnkyně Adéla Hořejší. Ta ve své řeči zdůrazňovala především psychické následky a dopady na život těchto žen s odkazem na provedené znalecké posudky.

Případy dokonce označila za „až rutinní znásilňování“. „Myslela jsem tím, že jeho přístup k ženám měl až spotřební charakter. On je spotřebovával pro vlastní uspokojení, aniž by je vnímal jako lidi, aniž by vnímal jejich potřeby. Byly to v zásadě objekty, které sloužily jeho mocenským a sexuálním potřebám. Mělo to skutečně až takový rutinní, neoriginální charakter,“ popsala po soudním jednání.

Poslední žalovaný incident se podle obžaloby stal na konci února 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny jednu ze zájemkyň o místo stážistky. Na kuchyňce ji pak měl začít osahávat a údajně ignoroval její nesouhlas. Tento případ ale státní zástupkyně kvalifikuje pouze jako pokus o znásilnění, protože se dívce podařilo včas odejít.

Motivy

Proti argumentaci státní zástupkyně a zmocněnkyně poškozených žen vystoupila ve své řeči advokátka Dominika Feriho Zuzana Smítková.

„Každá z poškozených mohla mít několik motivů křivě svědčit proti obžalovanému,“ řekla s tím, že jednou z motivací mohla být touha po pozornosti, a uvedla, že ženy mohly ve svých výpovědích lhát. Podle ní totiž třeba samy iniciovaly další kontakt s exposlancem i po žalovaných činech.

Soud s Ferim pokračoval výslechem znalkyň a svědků, četl se i exposlancův psychiatrický posudek

Číst článek

Také se odkázala na posudky, které u exposlance nezjistily žádnou sexuální deviaci a násilnické sklony. – nic, co by ho vedlo ke spáchání žalovaných trestných činů. Jak už ale dříve informoval server iROZHLAS.cz, závěrem těchto posudků byla skutečnost, že kdyby se podařilo Ferimu trestný čin prokázat, jeho motivace nebude mít s duševními poruchami žádnou souvislost. A exposlanec by v takovém případě za sebe plně zodpovídal.

Ve své řeči poukazovala také na časovou souslednost se začátkem kauzy a probíhající volební kampaní do Poslanecké sněmovny. „Jeho zničená politická kariéra, zničená čest jsou neoddiskutovatelné a budou se jen těžko napravovat,“ upozornila.

Dodala, že soud se má důkladně zamyslet nad rozsáhlou Feriho argumentací. Pokud soud dá podle Smítkové alespoň jednomu z argumentů za pravdu, měl by exposlance zcela očistit. „Soud proto žádám, aby mého klienta v plném rozsahu všech tří skutků, zprostil obžaloby,“ řekla závěrem.

‚Příběh je fiktivní‘

A vinu odmítl ve své závěrečné řeči také Dominik Feri. Podle něj je „argumentace státní zástupkyně vnitřně rozporná a nelogická“. „Rozporná je každá část a každý detail, který uvedly,“ řekl s odkazem na výpovědi poškozených žen.

Ve své řeči pak postupně odmítal jednotlivé jejich části. Listoval při tom svým podáním a odkazoval se na nákresy bytu a jeho fotografie. „Příběh paní XXX (redakce její jméno zná, pozn. red.) je fiktivní,“ řekl k popisu prvního ze žalovaných skutků, ke kterým mělo dojít podle obžaloby ve Feriho bytě. Odmítl také, že by tehdy ještě nezletilé dívce, přidal do nápoje nějakou omamnou látku.

Právě na první případ, se zaměřil ve své řeči nejdůkladněji. A podrobně rozebíral jednotlivé jeho části. Odkazoval se při tom na údajně rozporné části výpovědí poškozené, které se podle Feriho lišily od dalších provedených svědectví.

Expolitik svou vinu ve všech žalovaných případech odmítá dlouhodobě. „Znamená to pro mě naprostou destrukci osobního i pracovního života,“ řekl k projednávané kauze.

Po zveřejnění výpovědí dívek rezignoval na svůj poslaneckým mandát. Skončil také v TOP 09 a stáhl se z veřejného života. Bývalému poslanci hrozí v případě prokázání viny až desetileté vězení, a to právě kvůli tomu, že se jednoho ze skutků měl dopustit na tehdy teprve sedmnáctileté dívce.

Advokátka Hořejší pak ještě nechávala přezkoumat Vrchním státním zastupitelstvím i zbylých pět nahlášených případů, které byly státním zastupitelstvím odloženy. „Nemáme shodu na právním hodnocení těchto skutků. Jsem přesvědčena o tom, že definice znásilnění tak, jak ji máme v trestním řádu, pokrývá i tyto skutky,“ řekla s tím, že stejně tak přezkoumává tyto případy i Ústavní soud.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme