V Česku užívá pravidelně tvrdé drogy přes 44 tisíc lidí. Problém s návykovými látkami je i u dětí

Tvrdé drogy v Česku pravidelně bere přes 44 tisíc lidí. Jde třeba o pervitin a heroin. Radiožurnálu to řekla vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová. Předávkování drogami si podle ní vyžádá zhruba 100 obětí ročně. Užívání návykových látek, včetně těch nelegálních, se navíc týká i dětí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piknik náctiletých studentek, které v covidovém volnu fotografují pro své sociální sítě vína před jejich vypitím.

Piknik náctiletých studentek, které v covidovém volnu fotografují pro své sociální sítě vína před jejich vypitím. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Třeba závislých na pervitinu v Česku za posledních deset let přibylo asi o 40 procent. Vliv na konzumaci drog měla i epidemie covidu-19.

„Ti, kteří užívali alkohol nebo konopné látky už před pandemií ještě zintenzivnili svoje užívání nebo užívali větší dávky. Tihle problémovější uživatelé se začali obracet více i na adiktologické služby,“ říká vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.

Vyrobit pervitin se naučí každý. Za feťáctví už se lidi nestydí, je to věc identity, tvrdí autoři knihy PIKO

Číst článek

Naopak lidé, kteří před epidemií brali drogy jen výjimečně jejich konzumaci během covidu podle Chomynové ještě víc omezili.

Konzumace drog představuje velký problém i u českých dětí. Jedenáct procent šestnáctiletých dětí denně kouří cigarety, což je úplně nejvyšší počet ze všech států Evropy. Problém je, když děti zkusí už v nízkém věku nějakou legální drogu, třeba cigarety nebo alkohol, je pak totiž větší pravděpodobnost, že přejdou i k těm nelegálním.

„V České republice je brzká zkušenost, to znamená třeba už od nějakého 13. roku má devadesát procent dětí zkušenost s alkoholem a nejčastěji je to z rukou rodičů. Ta zkušenost třeba s pravidelnou konzumací alkoholu, ne jednorázovou, je přes 20 procent,“ vysvětluje národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil z ODS.

Nadměrné dávky alkoholu v Česku podle Vobořila pije skoro 40 procent dětí ve věku 16 let. To je asi o čtyři procenta víc, než je evropský průměr.

Josefína Folprechtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme