Odstartovala sbírka zákonů na webu, některé předpisy z poslední doby v ní ale chybí

Ministerstvo vnitra po letech odkladů spustilo systém eSbírka, který má veřejnosti zpřístupnit státem garantované znění zákonů. Jenže některé předpisy v ní zatím chybí. A otevřená data nesplňují zákonné požadavky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úvodní stránka systému eSbírka

Úvodní stránka systému eSbírka | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Neznalost zákona neomlouvá, nicméně pokud chtěli obyvatelé Česka vědět, jaké zákony v tuzemsku platí, museli se ještě do silvestra obracet na komerční právní weby či tištěné publikace, stát totiž garantované znění zákonů nezveřejňoval.

To se mění spuštěním projektu eSbírka z dílny ministerstva vnitra, který má obsahovat veškeré tuzemské platné právo. Informační systém vznikal od roku 2007 a intenzivně se na něm podle tehdejšího náměstka ministerstva a dnešního šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny pracovalo od roku 2015.

Zákony budou od ledna online, slibuje po letech odkladů vnitro. Legislativa bude digitálně i vznikat

Číst článek

Od začátku letošního roku je systém dostupný na adrese e-sbirka.cz. Nicméně pokud by zde člověk hledal kupříkladu zákon číslo 349/2023 Sb., tedy balíček opatření ke konsolidaci veřejných rozpočtů, který prosadila vláda Petra Fialy (ODS), nenašel by ho.

Zákony z posledních měsíců zde totiž zatím chybí. Podle Jána Illavského ze společnosti Brightsoft, která se na tvorbě eSbírky podílela, se poslední tři měsíce stále ještě digitalizují, hotovo by mělo být na konci ledna. Přitom komerční právní systémy jako Zákony pro lidi či ASPI předpis již dnes obsahují.

Naostro by se zákony v eSbírce měly vyhlašovat až od roku 2025.

Mimo státní doménu

Samotná adresa elektronické sbírky e-sbirka.cz vybočuje z pravidla, které v lednu loňského roku schválila vláda a podle kterého by všechny státem provozované weby měly fungovat na adrese s koncovkou .gov.cz. Taková adresa má na první pohled zaručit, že jde o oficiální stránky provozované státem a nikoli web privátní.

U eSbírky se to projevuje konkrétně: adresa esbirka.cz, tedy ve verzi bez pomlčky, patří od roku 2007 společnosti AION, která provozuje komerční právní systém Zákony pro lidi a návštěvníky této stránky na něj rovnou přesměrovává.

Pokud si pak zájemce vytvoří na státem provozované eSbírce účet, při přihlašování je přesměrovaný na adresu eselpoint.cz, tedy rovněž mimo oficiální koncovku .gov.cz.

Datové schránky propagovali i influenceři. V kampani za 46 milionů šlo o světlý bod, shodují se expertky

Číst článek

„Start e-Sbírky na doméně gov.cz by znamenal konfigurační vícepráci s dopadem do samotného kódu,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Ondřej Krátoška z odboru komunikace ministerstva vnitra.

Podle něj se s původní adresou e-sbirka.cz počítalo od roku 2017 a přechod na adresu koncovku .gov.cz bude řešený rozvojovým projektem, který by měl být představený během letošního roku. Ministerstvo vnitra prozatím alespoň vytvořilo rozcestník zakony.gov.cz, odkud je možné se na eSbírku prokliknout.

A stejně jako státní koncovku nepodporuje eSbírka ani přístup skrze protokol IPv6, který by podle usnesení vlády z roku 2009 měly podporovat všechny státní weby. Podle Krátošky je důvodem, že eSbírka se k internetu napojuje skrze takzvané Centrální místo služeb ministerstva vnitra a zmíněná funkce zde nebyla nasazená, na případné zavedení IPv6 by pak mohlo dojít při budoucím rozvoji.

Data ne tak otevřená

Projekt eSbírky rovněž počítá se zveřejněním všech předpisů jako otevřených dat. Zatím co soukromé právní stránky znění zákonů nabízejí už řadu let, strojově čitelné databáze, použitelné pro tvorbu aplikací nebo právní výzkum, byly zatím dostupné jen jako komerční produkty. V rámci eSbírky ale mají být veškerá tato data přístupná veřejnosti, s čímž od 1. ledna letošního roku počítá i zákon.

Datové balíčky jsou ke stažení na adrese opendata.eselpoint.cz, nicméně o otevřená data nejde. Po formální stránce jim chybí registrace v Národním katalogu otevřených dat, problematické jsou i technicky. Jde totiž o soubory ve formátu JSON, z nichž některé mají desítky gigabajtů.

‚Jako vyvíjet jeden kus bugatti.‘ Legislativa online se opět odkládá, eSbírka se rozjede nejdřív v roce 2024

Číst článek

Jejich zpracování na běžném počítači je tak zbytečně komplikované, přitom v jiných formátech, jako třeba CSV, by to šlo jednodušeji. Zákon navíc výslovně uvádí, že otevřená data musí být zpracovatelná snadno.

Podle programátora Ondřeje Kokeše, který se zpřístupňování dat veřejné správy věnuje, je možné celý problém přirovnat ke sledování videa online.

„Když si pustím film ve vysokém rozlišení, který má klidně několik gigabajtů, nemusím čekat, až se mi stáhne celý,“ vysvětluje. Formát takového videa je totiž podle Kokeše přizpůsobený tomu, aby ho počítač mohl číst postupně, po částech, a nepotřeboval obrovský prostor v operační paměti.

Formát JSON ale po jednotlivých řádcích načítat nejde. „Pro zpracování dat tak člověk potřebuje buďto směšně předimenzovaný, a tím pádem drahý server, nebo použití specializovaných knihoven pro zpracování takto exportovaných dat,“ podotýká Kokeš.

Podle něj by stačilo, aby eSbírka poskytovala data ve vhodnější struktuře a třeba rozdělená na menší soubory, pak by s nimi bylo možné pracovat rychle i na běžném stolním počítači se standardními nástroji.

Programátor doplňuje, že by bylo vhodné zavést i změnové soubory. „Pokud se daný den změní jen hrstka zákonů, je úsporné stahovat jen tyto změny a analyzovat tyto změnové soubory,“ vysvětluje Kokeš s tím, že ani to nyní eSbírka nenabízí.

Digitální agentura má výhrady

Server iROZHLAS se proto na podobu dat ptal jak ministerstva vnitra, tak i Digitální informační agentury, která má státní otevřená data v Česku na starosti. Podle Krátošky z ministerstva data „odpovídají uspořádání uvedených databází. Jejich složitost a objem jsou tím pevně určeny.“ Podle něj je třeba brát v potaz, že řada předpisů prošla velkým množstvím novel, a jejich znění se proto opakovaně měnilo, což data musí zachytit.

Místo veřejnosti vlastní testování. Ministerstvo nezapojilo do přípravy eSbírky ani univerzity

Číst článek

„Podoba Open dat byla konzultována s Digitální a informační agenturou a dle jejich připomínek upravena,“ doplnil Krátoška s tím, že formální požadavky na registraci v národním opendatovém katalogu by měly být splněné v polovině letošního ledna. Zároveň přiložil i aktuální verzi dokumentace datových sad.

Konzultace s vnitrem pak potvrdila i mluvčí digitální agentury Anna-Marie Lichtenbergová. Podle ní jsou data v současné podobě použitelná. „I v případě, že je soubor ve formátu JSON takto velký, je možné pro uživatele získat kopii požadovaných dat. Pokud uživatel disponuje dostatečnými prostředky, může i takto velký soubor načíst a pracovat s ním a to poměrně snadno a rychle,“ napsala serveru iROZHLAS.cz.

Soudci, exekutoři ani advokáti. Připravovaná eSbírka prochází testováním jen u vybraných organizací

Číst článek

Doplnila ale, že pro některé uživatele může být zpracování dat v této podobě stále obtížné.

„Především v případě, že je nutné v případě každodenní aktualizace pro uživatele stáhnout takhle velký soubor vždy znova,“ zmínila mluvčí chybějící změnové soubory. „Proto jsme ministerstvu vnitra doporučovali uskutečnění konzultace s uživateli pro co největší obeznámení s jejich potřebami,“ uvedla.

Ve smyslu zákona o otevřená data podle agentury stále nejde, a nebude to možné vyřešit jen prostou registrací do katalogu. „Pro registraci bude potřeba soubor rozdělit na jednotlivé datové sady, přičemž u každé bude nutné registrovat soubory ve formátu JSON a JSON-LD (takzvaná linked data – pozn. red.) jako jednotlivé distribuce,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Lichtenbergová.

Podle Krátošky pak v polovině měsíce veřejnost dostane možnost žádat o přístup k programovatelnému rozhraní eSbírky, takzvanému API. Jednotliví žadatelé budou potřebovat schválení od ministerstva vnitra, pokud ho obdrží, budou se moci na jednotlivé části předpisů skrze toto rozhraní automaticky dotazovat.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme