Gymnázia mají málo studentů. Odrazují je prý i těžké přijímačky

Tisíce žáků se dnes pokusily úspěšně složit přijímací zkoušky na střední školy, v každém kraji za jiných podmínek. Někteří ředitelé přitom varují, že vzhledem k tomu, jak vypadala generálka přijímaček, jsou testy zbytečně přísné. Objevují se i hlasy za zrušení přijímaček ve stávající podobě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímačky na střední školy. Slovanské gymnázium v Olomouci

Přijímačky na střední školy. Slovanské gymnázium v Olomouci | Zdroj: ČTK

Přijímačky jsou letos povinné například na východě Čech, v Pardubickém kraji ale vyvolaly vlnu kritiky. Stěžují si na ně nejen učitelé, ale i rodiče. Vadí jim přísné podmínky přijímacího řízení, kterými se musí řídit tamní gymnázia.

Například v Holicích dnes kvůli tomu padla slova o diskriminaci a nerovných podmínkách. „Podmínky nebyly nastaveny všem stejně,“ myslí si tatínek vytrémovaného jedenáctiletého školáka.

S jeho názorem souhlasí i další otec: „Kritéria pro přijímání jsou hodně nevyrovnaná, na gymnáziích je to náročnější. Bodový zisk je násobně vyšší oproti odborným školám. Takže já to vnímám jako hodně diskriminační pro studenty gymnázií.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn hledal v Ozvěnách dne recept na úbytek studentů gymnázií

Ředitelé upozorňovali, že kvůli tomu můžou přijít gymnázia o studenty, protože děti by se kvůli vysoké obtížnosti zkoušek mohly rozhodnout pro odborné školy.

„Tady jsem skutečně skeptik. Myslím si, že budeme rádi, když otevřeme ve čtyřletém oboru třídu, která by měla mít aspoň ten minimální počet 22 žáků,“ říká ředitel gymnázia v Holicích Milan Hrdlička.

Začaly přijímací zkoušky na střední školy. Zájemci se mohou hlásit na dvě školy

Číst článek

Žáků v posledních letech ubývá i jinde. Zatímco před třemi lety jich nastoupilo do prvních ročníků středních škol s maturitou 91 tisíc, letos už pouze 73 tisíc.

Nymburské gymnázium přijímačky do čtyřletého oboru studia vůbec nedělá. „Situace tady v okrese je taková, že si nemůžeme vůbec dovolit ty přijímačky dělat, protože by se k nám pravděpodobně žáci devátých tříd nehlásili v počtu, který bychom rádi,“ říká jeho ředitel a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Přijímačky na střední školy. Slovanské gymnázium v Olomouci | Foto: ČTK

U osmiletých gymnázií je to podle něho jinak, ta nemají žádnou konkurenci.

Obavy ředitelů středních škol z Pardubicka Kuhn chápe. „Ve středních Čechách už naprostá většina gymnázií ustoupila od přijímacích zkoušek na čtyřletý obor. Jedním z důvodů je právě ta neblahá zkušenost, kterou jsme udělali v předchozích letech,“ tvrdí.

Příčina však podle něho není jen ve vysoké náročnosti, ale i v dětech samotných: „Nejchytřejší žáci devátých tříd by neměli mít problém s přijímací zkouškou na gymnázium. Spíš to přičítám velké pohodlnosti žáků, kteří volí cestu nejsnazšího odporu a vybírají ty školy, na které přijímací zkoušky dělat nemusí.“

Někteří ředitelé kritizují přijímací zkoušky na střední školy

Číst článek

Spíše než ve sjednocení přijímacích testů ve stávajícím formátu vidí Kuhn naději v možném testování žáků až na konci deváté třídy: „Myslím, že by hodně pomohlo, kdyby měly základní školy v rukách jakousi možnost ovlivnit práci žáků i ve druhém pololetí devátých tříd.“

„Naprostá většina žáků, kteří do deváté třídy chodí, končí se svou přípravou na úrovni pololetního vysvědčení, učí se do konce ledna. Když zjistí, že mají prospěch, který jim stačí na přijetí na jimi vybranou školu, přestávají pracovat. Myslím si, že tady by pomohly nějaké společné výstupní testy ze základní školy, na jejichž základě by si střední školy vybíraly své budoucí studenty,“ dodává.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme