Pojištění proti požáru má jen asi čtvrtina Čechů. Oheň loni napáchal škody za více než pět miliard

Hasiči v roce 2022 vyjížděli ke zhruba 21 tisícům požárů s celkovou škodou okolo 5,3 miliardy korun. Pojištěná byla čtvrtina. Vyplývá to z analýzy České asociace pojišťoven. Češi tak podle ní přišli kvůli nepojištěným požárům o 1,7 miliardy korun. V ČR loni bylo 5307 pojistných událostí z požáru s celkovou pojištěnou škodou 3,6 miliardy korun, dalších 15,500 požárů za 1,7 miliardy korun pojištěno nebylo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár střelnice v Sedlci

Hasiči v roce 2022 vyjížděli ke zhruba 21 tisícům požárů s celkovou škodou okolo 5,3 miliardy korun (ilustrační foto) | Zdroj: hasiči Praha

Podle aktuální analýzy dosahuje připojištění pro případ požáru sice okolo 25 procent, podle jiných dat je jich ale více, uvádí analytik asociace Petr Jedlička.

Konec elektrokoloběžek v Paříži. Kvůli nařízení města je provozovatelé přesunou do Kodaně nebo Varšavy

Číst článek

„Podle různých statistik dosahuje pojištění nemovitosti občanů 55 procent, u firem to bude ještě významně více. Důvodem tohoto rozdílu je velké množství požárů, při kterých zasahují hasiči, ale žádná zásadní škoda u nich nevzniká. Typicky může jít o požáry, trávy, odpadu nebo jiné poplachy, kde není reálná škoda nebo jen minimální,“ vysvětluje dáel Jedlička.

Denně se podle asociace stane v průměru 14,5 majetkové pojistné události, jejíž příčinou je požár.

V meziročním srovnání stoupl objem škod, a při stabilitě počtu pojistných událostí tedy i průměrná výše škod z požáru, a to o 13 procent.

Počet pojištěných požárů se dlouhodobě pohybuje okolo 5300 událostí za rok s průměrnou škodou 676 tisíc korun v roce 2022 ve srovnání s 595 tisíc Kč v roce 2021.

„Hodnota domácností i nemovitostí roste, rostou tedy i způsobené škody,“ upozornila odbornice na neživotní pojištění asociace Lenka Slabejová.

Hasiči stále zasahují po požáru skládky pneumatik v Borovanech, starosta nevylučuje cizí zavinění

Číst článek

Lidé by podle ní proto měli dbát na správnou výši pojistných částek, aby jejich pojištění nezůstalo pod skutečnou hodnotou majetku. „Správné pojistné částky však dosahuje jen třetina pojistných smluv,“ řekla. T

Takzvané podpojištění podle ní nejčastěji činí mezi 20 až 49 procenty a 15 procent smluv má více než 50 procentní podpojištění.

Požáry byly mezi prvními událostmi, proti kterým se dalo pojistit. První pokusy o tento typ pojištění se datují do poloviny 17. století. V roce 1681 pak založil ekonom Nicholas Barbon s kolegy první pojišťovnu proti požárům The Insurance Office for Houses.

Na českém území byla poprvé možnost pojištění proti požáru v roce 1748, kdy při tereziánských reformách vznikl takzvaný fond na úhradu škod vzniklých požáry, povodněmi a nepřízní počasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme