Léčba ivermektinem naznačuje pozitivní efekt, tvrdí brněnská nemocnice. Připravuje klinickou studii

Lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny podali od prosince 2020 lék proti parazitům ivermektin 150 covidovým pacientům. Výsledky podle nich naznačují „pozitivní efekt“, informovala ve čtvrtek mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Účinek léku ale může prokázat pouze klinická studie, kterou nemocnice a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity připravují. Projekt už poslali ke schválení Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék ivermektin

Lék ivermektin | Foto: Alain Delpey / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

„V naší nemocnici jsme ivermektin doposud podali 150 pacientům s průměrným věkem 63 let. Do této analýzy jsme zařadili pacienty, kteří dostali alespoň dvě dávky léku. U této skupiny pacientů jsme nezaznamenali žádný klinicky významný nežádoucí účinek léku. Jednalo se v naprosté většině o pacienty JIP a jednoho standardního oddělení,“ popsal iniciátor analýzy a primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek.

S Petrem Koubským o léku, který budí emoce: Kdo může říct, že by po ivermektinu nesáhl, kdyby mu bylo zle?

Číst článek

Podle něj pacienti, kteří dostali lék, byli ve věku od 32 do 93 let. K léčbě také lékaři používali i další přípravky.

„117 pacientů v průběhu hospitalizace vyžadovalo oxygenoterapii a byli léčení kortikoidy, 42 léčbu vysokoprůtokovým kyslíkem, 17 pacientů bylo souběžně léčeno remdesivirem. 18 pacientů jsme přeložili na anesteziologicko resuscitační kliniku z důvodu nutnosti mechanické plicní ventilace, přičemž šest z nich zemřelo, zbytek, tedy 12 pacientů, jsme mohli přeložit zpět na běžné oddělení a propustit z nemocnice domů,“ dodal Rezek s tím, že nemocniční úmrtnost byla kolem deseti procent.

Výsledky analýzy brněnské nemocnice sice vypadají povzbudivě, jak ale upozorňuje mluvčí Lipovská, účinnost ivermektinu může prokázat pouze klinická studie. Její součástí podle Rezka musí být kontrolní skupina, která dostává pouze placebo.

Ivermektin nedoporučuje ani Světová zdravotnická organizace. O přínosech léku nemá dostatek dat

Číst článek

Tu nemocnice připravila a poslala ji do Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Bude-li projekt schválen, může se však limitací stát počet zařazených pacientů v době poklesu incidence nemoci,“ popsal Rezek.

Zajímavý podle lékařů byl účinek kombinace léků remdesivir a ivermektin, kterou dostalo 17 pacientů. „Z těchto pacientů zemřel pouze jeden člověk na druhotnou komplikaci v době, kdy se zlepšoval z covidového zápalu plic. To je zajímavý výsledek, který stojí za případné další zkoumání a zhodnocení na větším počtu pacientů,“ popsal Rezek.

Evropská léková agentura nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Doporučení vydala na základě posudku dosavadních studií. Podobná stanoviska již dříve vydali i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck. Nedoporučuje jej ani Světová zdravotnická organizace.

České ministerstvo zdravotnictví na začátku března oznámilo, že ivermektin umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta a nemůže být součástí běžné péče.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme