Ministerstvo platí za trasovače až 50 milionů korun měsíčně. Kontakty nakažených vyhledává 1800 lidí

Když loni na jaře a na podzim vrcholily v Česku vlny epidemie koronaviru, reagovala některá komerční call centra na volání premiéra o pomoc. Společnosti zdarma poskytly ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím své operátory, kteří měli trasovat kontakty nakažených. Od prosince ale musí ministerstvo za služby platit. Měsíčně jde o zhruba 50 milionů korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiepidemické oddělení Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje v březnu 2020, kde pracovníci vyřizovali dotazy ke koronaviru.

Trasování kontaktů nakažených covidem-19 zabezpečuje ve všední dny zhruba 1800 lidí | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví vybralo ve veřejné zakázce osm společností, které poskytují své operátory.

Hajdúch: 10 dní karantény na britskou mutaci nestačí. Epidemii už dohnat nejde, došel nám čas

Číst článek

Trasování kontaktů lidí nakažených covidem-19 tak ve všední dny zajišťuje zhruba 1800 operátorů – 1000 zaměstnanců na hygienických stanicích, 250 vojáků a policistů a 550 pracovníků externích call center.

O víkendech je tento počet nižší – na telefonu v tu dobu pracuje zhruba 600 lidí.

Loni v prosinci resort vedený Janem Blatným (za ANO) za tyto služby zaplatil zhruba 5,5 milionu korun. V lednu se ale cena za „navolávače“ vyšplhala na 48,5 milionu korun, a stejně tomu bude i v následujících měsících.

„Skutečné čerpání v únoru a březnu se předpokládá na obdobné úrovni jako v lednu,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Mezi firmami, které uspěly, je i operátor O2. Ten s ministerstvem uzavřel rámcovou dohodu na období od 20. prosince 2020 do 31. prosince 2021.

eRouška, kočkoPES nebo tajná čísla o epidemii. 12 slibů, které měla vláda problém splnit

Číst článek

„Smlouva byla uzavřena na částku 15 923 530 korun bez DPH,“ reagovala na dotaz mluvčí společnosti Kateřina Mikšovská. Ministerstvo s firmou následně podepsalo ještě dva dodatky. Nejprve na první půlku února, posléze i na druhou, vždy na stejnou částku 4 661 280 korun bez DPH.

Na informační lince o covidu-19 poté pracuje dalších až 300 operátorů. Zda jde rovněž o zaměstnance externích call center, ministerstvo nespecifikovalo.

Právě nevysoutěžení externího call centra a nedostatečné kapacity při trasování se na podzim staly předmětem kritiky, jelikož hygienické stanice nebyly schopné dostatečně trasovat. Vyhledávání kontaktů tak nabíralo i několikadenní zpoždění.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poté vyzval soukromé společnosti, aby státu pomohly. Během týdne se počet trasovačů zvedl až o 900 lidí. Zjišťování kontaktů nakažených patří do projektu tzv. Chytré karantény, na který dohlíží Rada pro zdravotní rizika v čele s předsedou vlády.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme