Lék na odvykání kouření může častěji způsobit srdeční onemocnění

Tisícům lidí v Česku pomáhá s odnaučením kouření mimo známých nikotinových náplastí i speciální lék s léčivou látkou vareniclin. Podle nové studie, kterou zveřejnila kanadská lékařská asociace, ale užívání tohoto léku zvyšuje riziko srdečního onemocnění. Čeští lékaři ale takové tvrzení mírní a upozorňují na nesrovnalosti v nové analýze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety. Kouření. Kuřáci. Kuřák.

Cigarety. Kouření. Kuřáci. Kuřák. | Foto: Free Digital Photos

Tento lék se ve světě používá jen pět let. V minulosti se o něm hovořilo například v tom duchu, že jeho uživatelé mají větší tendence ke skončení života sebevraždou. Teprve posléze se ukázalo, že s lékem to souvislost nemá. Podobně ne příliš přesvědčivá je i tato nejnovější studie, které si všimnulo třeba i zpravodajství britské BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž škodlivý nekuřácký lék.mp3

Ve skutečnosti jde o takzvanou metaanalýzu - to znamená, že vědci výsledky zkompletovali ze čtrnácti jiných studií. Vždy se v nich zkoumaly dvě skupiny. Aniž by o tom pacienti věděli, jedna část brala skutečný lék a jedna placebo. Cílem bylo zjistit, u kolika z více než 8000 kuřáků v obou skupinách se objeví nějaké srdeční problémy, vysvětluje lékařka Eva Králíková, která vede poradnu pro odvykání kouření na 1. lékařské fakultě Karlovy univerzity:

„Ten počet komplikací když se podíváme na procenta, byl v té vareniclinové skupině 1,06 procent a v té placebové 0,82 procent, čili se to lišilo o méně než čtvrt procenta a sami autoři uvádějí, že ta čísla jsou nedostatečná k tomu, aby byl učiněn nějaký závěr. No nicméně malé zvýšení tady bylo. Z mého pohledu to není nic podstatného a samozřejmě při podávání jakéhokoli léku je třeba opatrnosti.“

Podle doktorky Králíkové jsou přitom s tímto lékem v praxi velmi dobré zkušenosti. A to jak v Česku, tak v zahraničí. Přesto tato studie není první, která vyznívá v neprospěch těchto léků.

„Pokud se objeví nějaká studie, nějaká práce, která naznačí, že některý z těch léků závislosti na tabáku by mohl mít nějaké vedlejší účinky, tak je zajímavé, že to má velkou publicitu. Můžeme se zamyslet nad tím, kdo se může bát účinné léčby na tabáku,“domnívá se lékařka.

Při použití tohoto léku je podle lékařů až trojnásobně větší šance se vyléčit. Pro představu - tento lék působí v mozku podobně jako nikotin. Po jeho užití se vyplaví takzvaný hormon štěstí a pomáhá tak odvykajícímu kuřákovi zmenšit abstinenční příznaky.

Petr Sehnoutka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme