Babiš může přijít o média, novela prošla Sněmovnou. Hnutí ANO chce kvůli zákonu k Ústavnímu soudu

Zákaz vlastnictví médií a přijímání dotací bude v zákoně o střetu zájmů zřejmě přísnější. Sněmovna v pátek schválila úpravy tzv. lex Babiš, změny ještě musí posoudit Senát. Média nebudou moci politici převádět na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, za porušení povinností budou hrozit vyšší pokuty.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:37 16. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek, Alena Schillerová a Helena Válková

Jakub Michálek, Alena Schillerová a Helena Válková | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Schvalování předlohy měsíce brzdilo opoziční hnutí ANO. V pátek neprosadilo vrácení předlohy do opětovného projednání ve druhém čtení ani odklad účinnosti na rok 2026, tedy na dobu po příštích sněmovních volbách. Má být účinná od příštího roku.

Dolní komora schválila pozměňovací návrh skupiny koaličních poslanců v čele s předsedou klubu Pirátů Jakubem Michálkem 85 hlasy ze 164 přítomných poslanců. Pro úpravu zvedli ruku zástupci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti hlasovalo 79 poslanců z ANO a SPD.

Zástupci ANO tvrdili, že Michálkova úprava míří na jednoho člověka, tedy předsedu hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše, že jde o takzvaný přílepek a že je protiústavní.

„Každý, kdo pro zákon zvedne ruku, rozviklá naše hodnoty demokracie, za které bojovali naši rodiče nebo my sami před 34 lety,“ uvedl před hlasováním místopředseda frakce hnutí Aleš Juchelka. „Generace mých rodičů stoprocentně nebojovala za to, aby oligarchové mohli vlastnit média a pobírali stamilionové dotace,“ opáčil mu Michálek.

Koalice nechala ve středu kvůli obstrukcím omezit dobu pro vystoupení poslanců a stanovit pevný termín hlasování na pátek. ANO ohlásilo, že se v případně platnosti novely obrátí na Ústavní soud.

Opoziční protest

Přijetí změn naopak vítá protikorupční organizace Rekonstrukce státu. „Poslanci dnes udělali důležité kroky k posílení opatření pro otevřené a odpovědné vládnutí,“ uvedl vedoucí analytického týmu organizace Lukáš Kraus.

Vyzdvihl především to, že zákon už nemá pracovat s pojmem ovládající osoba, jak je to nyní. To totiž často způsobuje výkladové problémy. „Pro minimalizaci obcházení se bude tento zákaz vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. To platí i u společností v případě zákazu přijímání dotací a investičních pobídek, který míří na členy vlády,“ vysvětlil.

Na protest proti způsobu přijetí návrhu na zpřísnění zákona o střetu zájmů zablokovaly ANO a SPD další jednání Sněmovny, které si vyžádala koalice. Obě poslanecké frakce si vzaly celkem čtyřhodinovou přestávku na své rokování.

Předsedové poslanců ANO a SPD Alena Schillerová a Radim Fiala zdůvodnili přestávky nutností poradit se o dalším postupu. Koalice podle nich postupovala protiústavně, když prosadila zpřísnění vlastnictví médií vrcholnými politiky, které by mohlo mít dopad na předsedu ANO Andreje Babiše.

Povinnosti pro prezidenta

Zákon o střetu zájmů se podle schválené úpravy navíc bude nově vztahovat i na prezidenta republiky. Hlava státu by tak měla každoročně podávat majetkové oznámení a platily by pro ni i další povinnosti včetně zákazu vlastnictví médií.

Prezident ve střetu zájmů. Michálek chce protlačit změny, které ANO blokovalo, pomocí ‚pozměňováku‘

Číst článek

Předloha zejména mění ustanovení, které brání například poslancům, senátorům, členům vlády a nově i prezidentovi provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

U médií stanoví schválená novela výjimky. Zákaz by se nevztahoval na případy, kdy periodický tisk vydávají politické strany a hnutí, jejich instituty nebo jimi ovládané společnosti, ani na média, jejichž provozovatelé nemusí vydávat účetní výroční zprávu.

Předloha dále upravuje pokuty za porušení zákazu provozování některých médií. Funkcionáři, který by se dopustil přestupku prostřednictvím firmy, by mohl dohledový úřad uložit podle návrhu sankci až do tří procent aktiv této společnosti. Před pokutou by úřad navíc nejprve uložil „vhodné opatření“, například prodej média.

‚Lex Babiš‘

Ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek se do zákona o střetu zájmů dostala začátkem roku 2017. Bývalý ministr financí a premiér Babiš o nich mluvil jako o „lex Babiš“ s tím, že novela míří na něj.

Po její účinnosti vložil v únoru 2017 akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Skupina Mafra spadající pod Agrofert patří k největším mediálním domům v Česku. Politikům, na něž se bude nová úprava ohledně médií vztahovat, dá novela šedesátidenní lhůtu na to, aby se s ní vypořádali.

Schválená úprava také zmírňuje nedávno přijaté omezení využívání údajů z majetkových oznámení vrcholných politiků. Ustanovení, podle nichž mohou být veškeré informace vedené v registru oznámení „použity a dále zpracovávány pouze za účelem zjištění případného porušení povinností veřejného funkcionáře“, se bude opět vztahovat jen na vybrané činitele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme