Šéf Úřadu práce Najmon končí. Čelil dlouhodobé kritice ministra Jurečky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý odvolal generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Dlouhodobě byl nespokojen s jeho řízením úřadu. Na post ministerstvo vypíše výběrové řízení. Do té doby instituci dočasně povede šéf sekce informačních technologií Karel Trpkoš. Ve středu to oznámilo tiskové oddělení ministerstva. Najmon nechtěl ministrovo rozhodnutí komentovat.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 9:12 15. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon

Ministr práce odvolal generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožďování vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně.

Před dvěma týdny na jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu uvedl, že Úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní.

„Úřady práce se potýkají s celou řadou problémů, které znamenají komplikace jak pro samotný úřad a celý resort, tak především pro klienty. To vše není otázkou několika týdnů ani měsíců, ale jde o vleklé a neřešené problémy, na které jsem vedení Úřadu práce opakovaně upozorňoval,“ uvedl v tiskové zprávě Jurečka.

Podle něj se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře a je potřeba, aby v čele úřadu bylo kompetentní vedení. „Rok jsme volali po tom, aby byly vybrané pobočky personálně posíleny, aby probíhající proces digitalizace byl správně komunikován, aby zaměstnanci měli dostatek informací a také aby byli dostatečně motivováni.“

„To se bohužel neděje v uspokojivé míře. Kromě interní komunikace leckde zaostává také přímá komunikace s klienty a také ta mediální, to je potřeba změnit,“ uvedl šéf resortu práce.

Najmona šéfem úřadu jmenovala v listopadu 2020 tehdejší ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zvítězil v konkurzu, předtím řídil kancelář generálního ředitele. Nahradil v ředitelské funkci Kateřinu Sadílkovou, která v lednu 2020 rezignovala a uvedla rodinné důvody. Loni se pak vrátila na ministerstvo práce jako Jurečkova politická náměstkyně.

V Úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Najmon začátkem února poslancům řekl, že neobsazených postů v republice bylo celkem 381. Podle Najmona úřad konkurzy zrychlil. V metropoli nabízí příplatek při nástupu. Přijímá také pracovníky na dohodu na výpomoc.

Nevyhovující hodnocení

Zaměstnanci se mezi pobočkami přerozdělují, digitální žádosti zpracovávají pracoviště v Libereckém a Ústeckém kraji. Zaměstnancům má ulevit také call centrum, které místo nich bude odpovídat na dotazy.

Sociální služby by měly od ledna zdražit. Ministerstvo chce zvednout maximální ceny za pečovatelské služby

Číst článek

Podle tiskového oddělení ministerstva Jurečka předal Najmonovi v úterý služební hodnocení s popisem důvodů odvolání. Postup byl podle služebního zákona, podotklo tiskové oddělení. Najmon obsah hodnocení či podobu svého dalšího setrvání v úřadu nepřiblížil.

Služební hodnocení obsahuje „známkování“ výsledků. Ty mohou být vynikající, velmi dobré, dobré, dostačující či nevyhovující. Zákon zmiňuje odvolání, snížení či odnětí osobního příplatku. U služebního místa představeného upravuje odvolání, pokud je v hodnocení závěr o nevyhovujících nebo dostačujících výsledcích.

Ukončit je možné služební poměr zaměstnance, pokud byl podle dvou hodnocení po sobě výkon nevyhovující. Vedoucí úřadu proti hodnocení námitky podat nemůže. Podle zákona by se odvolaný měl převést na jiné místo. Pokud pro něj vhodná pozice není, zařadí se mimo výkon služby, a to nejdéle na šest měsíců. Za tu dobu pobírá 80 procent platu.

Úřad vlády dočasně povede šéf sekce informačních technologií Karel Trpkoš. Podle ministra Jurečky má Trpkoš na starost celý proces digitalizace, který úzce souvisí s tím, jak nastalou situaci zvládnout. 

„Pan vrchní ředitel Trpkoš má zkušenosti z privátní sféry, s celým procesem digitalizace, s kroky, které mají vést k tomu, aby se agenda dostala pod kontrolu. Abychom dostali výplatu dávek do zákonné lhůty, a abychom se vůči klientům chovali seriózně,“ vysvětlil Jurečka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme